Samsung bije rekordy szybkości dysku SSD dzięki nowemu modelowi 980 Pro

Samsung nie był ostatnio jakoś mega aktywny, jeśli chodzi o nowości na rynku dysków SSD. Na szczęście nie milczy także podczas targów CES 2020, na których zaprezentował model 980 Pro.

Reklama

Jasne, Samsung na początku ubiegłego roku wprowadził do sprzedaży dysk SSD 970 Evo Plus (którego zresztą recenzowaliśmy), ale była to tylko niewielka aktualizacja modelu 970 Evo z nowszą pamięcią. Teraz jednak Koreańczycy postanowili pokazać coś innego (model T7 Touch), ale także – znacznie szybszego. Mamy więc następcę 970 Pro, o dość przewidywalnej nazwie 980 Pro.

Samsung SSD 980 Pro jest nieprawdopodobnie szybki

Szczegóły specyfikacji dysku są na razie nieznane, bo Samsung nie wysłał jeszcze nikomu informacji prasowej, ale do nowego podzespołu można podejść na stoisku producenta na targach CES. Obok niego znajduje się niewielki kartonik z zestawem podstawowych danych. Nie określono na nim, jakiego kontrolera lub jaki typ pamięci zamontowano w dysku, ale wiadomo, że obsługuje PCIe 4 i będzie dostępny w pojemnościach 250 GB, 500 GB i 1 TB. Sugeruje to, że 980 Pro może obsługiwać sprawdzone 2-bitowe MLC NAND.

Samsung 980 Pro (fot. hardwarezone)

Nowy dysk SSD może poszczycić się wysokimi prędkościami odczytu i zapisu. Wynoszą one (odpowiednio) 6500 MB/s i 5000 MB/s. To znacznie lepsze wyniki niż te wykręcane przez średniej klasy dyski SSD PCIe 4, które zwykle oferują szybkości 5500 MB/s odczytu i 4500 MB/s zapisu sekwencyjnego.

Oczywiście za wcześnie jest jeszcze mówić o dostępności i cenach. Samsung udostępni te informacje najpewniej gdzieś w okolicach drugiego kwartału tego roku.

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus 2 TB – szybki jak błyskawica

źródło:  hardwarezone.com
na zdjęciu głównym: Samsung 970 Evo Plus 2 TB