procesor Intel logo
źródło: Intel

Mobilne procesory Alder Lake będą wyróżniały się odmiennym nazewnictwem

W sieci nie brakuje nieoficjalnych doniesień dotyczących wydajności czy specyfikacji nadchodzących procesorów Intel Alder Lake – można rzec, że jest ich cała masa, a my wiemy praktycznie wszystko na temat 12. generacji układów od Niebieskich. Jak okazuje się, niektóre mobilne CPU będą cechowały się innym niż desktopowa seria sposobem nadawania nazw.

Intel Core i7-1270P przetestowany w popularnym benchmarku

W bazie danych popularnego testu syntetycznego Geekbench 5 pojawił się test nadchodzącego laptopa Samsung Galaxy Book. Nie byłoby w tym zupełnie nic dziwnego, gdyby nie sama nazwa procesora napędzającego daną konstrukcję. Jest to właściwie model Intel Core i7-1270P, wyposażony w 12 rdzeni fizycznych i 16 wątków.

Jako iż jest to mobilny układ Intel Alder Lake, CPU ma na pokładzie zarówno wysokowydajne rdzenie Golden Cove (oznaczone literką „P”), jak i energooszczędne jednostki Gracemont (oznaczone literką „E”). Jak wiadomo, tylko te „duże” rdzenie obsługują technologię hyperthreadingu. Liczba rdzeni i wątków sugeruje, że Intel Core i7-1270P ma na pokładzie 4 jednostki Golden Cove oraz 8 jednostek Gracemont.

Intel Core i7-1270P
(źródło: Geekbench)

Dane wyniku testu mówią, że układ cechuje się zegarem podstawowym 2,5 GHz, natomiast maksymalna częstotliwość procesora to zaledwie 9 MHz – najwyraźniej pojawił się tu jakiś błąd w pomiarach. Warto wspomnieć, że CPU ma 18 MB pamięci cache trzeciego stopnia (L3).

Niejednolite nazewnictwo procesorów Intela potrafi wprowadzić w błąd

Intel od czasu do czasu eksperymentuje z nazewnictwem swoich procesorów. Podstawowa, desktopowa seria od lat pozostaje niezmienna, jednakże niektóre niskonapięciowe CPU dostają bardzo nieintuicyjne nazwy – przykładem jest seria Lakefield (m.in. i5-L16G7), a także CPU z rodziny Tigerlake (m.in. i7-1195G7) – dopisek „U” zdecydowanie lepiej zdawał egzamin.

Intel Alder Lake segmenty
(źródło: The Verge)

Intel Core i7-1270P będzie najpewniej układem niskonapięciowym (z niskim współczynnikiem TDP). Głównym pytaniem jest, gdzie zniknęło oznaczenie z literką „G”, które informowało, z jaką zintegrowaną kartą graficzną mamy do czynienia.

Wszelkie wątpliwości dotyczące procesorów Intel Alder Lake powinny zostać rozwiane wraz z oficjalną prezentacją układów, która ma odbyć się pod koniec tego miesiąca.