instagram
(źródło: pixabay)

Instagram zapowiada zmiany. Rodzice będą zachwyceni, nastolatkowie już niekoniecznie

Serwisy społecznościowe znacząco zmieniły nasze życie, ułatwiając chociażby kontakt ze znajomymi i dzielenie się zdjęciami z wakacji lub kotów. Niestety, mają one również negatywny wpływ na sporo osób, szczególnie młodych. Nic więc dziwnego, że Instagram zapowiedział wprowadzenie nowych narzędzi dla rodziców.

Koniec ze zbyt długim przeglądaniem zdjęć i filmów

Ogromna liczba materiałów, bez przerwy wrzucanych na Instagram, zapewnia użytkownikom dostęp do naprawdę różnych treści. Przeglądając zdjęcia i filmy znajomych lub pochodzące z innych kont, a także relacje czy Reels (odpowiednik TikToka), łatwo jest zatracić poczucie czasu i spędzić kilkadziesiąt minut lub nawet więcej w wirtualnym świecie.

Instagram
(fot. Instagram)

W celu przeciwdziałania powyższemu zjawisku, które może mieć negatywny wpływ na nastolatków, w przyszłym roku zostanie wprowadzone narzędzie skierowane dla rodziców. Pozwoli ono sprawdzić, ile czasu młody użytkownik spędza w serwisie społecznościowym, a ponadto opiekunowie będą mogli nałożyć limity.

Nowe centrum edukacyjne

W planach jest również dodanie funkcji umożliwiającej nastolatkom powiadomienie rodziców, jeśli kogoś zgłosili ze względu na chociażby nieodpowiednie treści. Jak twierdzi Instagram, takie powiadomienie może pozwolić na łatwiejsze rozpoczęcie rozmowy o konkretnej, wrażliwej tematyce.

Kolejną nowością, mającą pozytywnie przełożyć się na serwis społecznościowy, ma być centrum edukacyjne zaprojektowane z myślą o rodzicach. Zawierać będzie ono dodatkowe zasoby, takie jak samouczki dotyczące produktów i wskazówki ekspertów, które pomogą im rozmawiać z nastolatkami o korzystaniu z mediów społecznościowych.

Warto zrobić sobie przerwę

Narzędzie „Take A Break”, które jest właśnie wdrażane m.in. w USA czy Kanadzie, jak sama nazwa wskazuje – ma pomóc w robieniu przerwy od Instagrama. Jeśli algorytmy rozpoznają, że spędzamy zbyt wiele czasu na chociażby przewijaniu zdjęć, to zaproponowana zostanie przerwa od Instagrama. Pojawić może się również propozycja ustawienia przypomnień o wykonywaniu częstszych odpoczynków.

Instagram
(fot. Instagram)

Twórcy obiecują jeszcze pokazać nastolatkom porady ekspertów, które pomogą im odpocząć od mediów społecznościowych. Jak już wcześniej wspomniałem, funkcja jest obecnie wprowadzana w wybranych regionach, ale na początku przyszłego roku ma trafić do wszystkich użytkowników.

Większy poziom bezpieczeństwa

Instagram zapowiedział też wprowadzenie kilku zmian, które powinny wpłynąć na bezpieczeństwo nastolatków. Firma planuje powstrzymywać innych użytkowników przed tagowaniem lub wspominaniem o nastolatkach, którzy ich nie obserwują.

Ponadto zostanie zastosowane bardziej restrykcyjne podejście w kwestii tego, co algorytmy zalecają nastolatkom w wyszukiwarce, karcie Odkrywaj, hashtagach i sugerowanych kontach.

Trzymamy kciuki, żeby przedstawione zmiany faktycznie pozytywnie wpłynęły na młodszych odbiorców Instagrama. Liczymy również, że twórcom uda się zrealizować wszystkie wyznaczone cele, gdyż odczuwalnie podniesie to bezpieczeństwo i ogólną jakość tego serwisu społecznościowego.