IHS Markit podsumowało 2016 rok. Który smartfon sprzedawał się najlepiej? 22

IHS Markit podsumowało 2016 rok. Który smartfon sprzedawał się najlepiej?

Mimo, że powoli wchodzimy w drugi kwartał 2017 roku, dopiero teraz poznajemy ostateczny kształt globalnej sprzedaży smartfonów w zakończonym 2016 roku. Jak sądzicie, wygrał produkt Samsunga czy Apple? A może jakiegoś innego producenta?

Na początku jedna uwaga: pamiętajcie, że IHS Markit nie podsumowało łącznej sprzedaży wszystkich urządzeń danego producenta, a stworzyło listę najlepiej sprzedających się (pojedynczych) modeli danego producenta.

2016 rok obfitował w wiele ciekawych urządzeń, pośród których w pierwszym rzędzie wymieniłbym Samsunga Galaxy S7 Edge, Huawei P9 czy iPhone’a 7. To oczywiście przysłowiowy wierzchołek góry lodowej, bowiem wiele innych firm również pokazało świetne smartfony, jednak skłaniam się ku stwierdzeniu, że to właśnie ta trójka byłaby przez wiele osób uznana za globalne hity sprzedażowe. Czy mam rację?

I tak, i nie. Pierwsze miejsce w rankingu sprzedaży za 2016 rok przypadło (werble…) iPhone’owi 6S. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że produkty od Apple okupują nie tylko całe podium, ale także i czwarte miejsce. Dopiero na piątej pozycji uplasował się Samsung Galaxy S7 Edge, czyli flagowiec od Koreańczyków z południa na miniony rok. A zaraz za nim, budżetowy Samsung Galaxy J3, który przegrał z potężniejszym kuzynem ledwie o włos. Kolejne miejsce przypadło Oppo A53, a pozostałe miejsca pierwszej dziesiątki również okupuje Samsung. Kolejno są to modele: Galaxy J5, Galaxy S7 oraz Samsung Galaxy J7.

IHS Markit podsumowało 2016 rok. Który smartfon sprzedawał się najlepiej? 23
Fot: http://news.ihsmarkit.com/press-release/technology/apples-iphone-6s-topped-list-best-selling-smartphones-2016-ihs-markit-says

Z powyższej grafiki widać więc jak na dłoni, kto niepodzielnie rządził i dzielił na rynku urządzeń mobilnych w 2016 roku. Szczerze mówiąc, jestem zdziwiony brakiem urządzeń od takich firm jak Huawei czy OnePlus. Jedyna firma, która zdołała wywalczyć sobie kawałeczek z tortu podzielonego przez Apple i Samsunga to Oppo.

Jesteście zaskoczeni takimi wynikami? A może raczej były one dla Was jak najbardziej oczywiste i przewidywalne?

źródło: IHS Markit za phonearena