Komputer stacjonarny Huawei W585x
Komputer stacjonarny W585x (źródło: Huawei)

Huawei pokazał nowe komputery stacjonarne. Postawił na własny procesor

Chińska marka Huawei to znany na całym świecie producent elektroniki użytkowej, komputerów czy też urządzeń sieciowych. Technologiczny gigant na swoim rodzimym rynku zapowiedział właśnie nowe komputery stacjonarne. Jakimi parametrami zostały obdarzone modele Qingyun W515x oraz W585x?

Komputer stacjonarny z procesem Kirin 9000C

Marka Huawei pochwaliła się nowymi komputerami stacjonarnymi. Do serii Qingyun dołączają dwa modele PC – W515x oraz W585x. Każdy z nich otrzymał zintegrowaną kartę graficzną, która może sprawdzić się w codziennym użytkowaniu komputera. W przypadku W515x zastosowano procesor Kirin 9000C o ośmiu rdzeniach, który uznawany jest za jeden z najnowocześniejszych SoC tego producenta. Model W585x otrzymał natomiast procesor Kirin 990. Nowości zyskały dostęp do systemów operacyjnych Tongxin UOS Kirin OS (KOS).

Komputer stacjonarny Huawei W515x
Komputer stacjonarny W515x (źródło: Huawei)

Jak można dowiedzieć się na stronie producenta – model komputera stacjonarnego W515x został wyposażony w podwójną antenę obsługującą Wi-Fi 6, której szczytowa prędkość transmisji bezprzewodowej może sięgać do 2,4 Gb/s. Wśród rozwiązań łączności zastosowano m.in. gniazda audio 3,5 mm, USB-C i trzy porty USB-A 3.2 ulokowane z przodu. W tylnej części komputera zainstalowano natomiast VGA, HDMI, port szeregowy, cztery wejścia USB-A 3.2 oraz Ethernet RJ45.

Huawei stawia na własne technologie

Obie propozycje chińskiego producenta wyróżniają się dość ciekawą, niepozorną i smukłą obudową, która nie zajmie sporo miejsca. W przypadku modelu W515x Huawei wspomniał o trzech wariantach pamięci, w jakich planuje udostępnić swój nowy produkt. Będzie to 8 GB RAM z dyskiem SSD o pojemności 256 GB, 8 GB RAM z dyskiem SSD 512 GB oraz 16 GB RAM z SSD 512 GB. Model 585x ma natomiast otrzymać 8 GB RAM-u oraz dysk SSD o pojemności 256 GB.

Komputer stacjonarny Huawei W515x
Komputer stacjonarny W515x (źródło: Huawei)

Bardziej szczegółowa specyfikacja nie została jeszcze ujawniona, jednak Huawei prawdopodobnie ma zamiar pokazać swoją niezależność od zagranicznych dostawców, a także zwiększyć swoje możliwości pod względem technologicznym. Jednym z powodów tych działań może być cofnięcie zgody Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych na sprzedaż i dostarczanie urządzeń marki Qualcomm (w tym chipów przeznaczonych do smartfonów) do chińskiego producenta.

Komputer stacjonarny Huawei W585x
Komputer stacjonarny W585x (źródło: Huawei)