Właśnie tak Chińczycy pokonują Apple. Huawei drugim sprzedawcą smartfonów na świecie

Pierwsza trójka największych sprzedawców smartfonów to od dłuższego czasu tylko Samsung, Apple i Huawei. Tu rewolucji nie ma. Nastąpiła jednak zmiana na podium. Apple spada na trzecie miejsce, a Huawei zajmuje pozycję drugą.

Reklama

Według najnowszego raportu Counterpoint Research, nastąpiło niewielkie przetasowanie na liście największych sprzedawców smartfonów na świecieApple już raczej nigdy nie będzie pierwsze, i właśnie straciło drugą pozycję na rzecz HuaweiProwadzącym stawkę wciąż jest Samsung.

Patrząc na sprawę z perspektywy globalnej, rynek smartfonów skurczył się o symboliczny 1%. Nie wykazuje tendencji wzrostowej – jedynym „kopniakiem” dla branży może być wzrost popularności urządzeń z modemem 5G, ale na razie tego typu prognozy to jak wróżenie z kryształowej kuli. Skupmy się na twardych statystykach.

Reklama

Huawei wskakuje na drugie miejsce, bo Chiny

Silna pozycja Huawei wynika z umocnienia się na rodzimym rynku w Chinach. Tam prawie 40% sprzedanych smartfonów miało logo czerwonego lotosu. Dla firmy to najważniejszy rynek – sześć na dziesięć smartfonów, które opuszczają fabryki tego producenta, nigdy nie opuszcza terytorium kraju. Oczywiste jest, dlaczego Huawei tak mocno skupia się na wewnętrznej dystrybucji – nie może pozwolić sobie na dynamiczny rozwój w Europie, a tym bardziej w USA, ze względu na blokady handlowe nałożone na partnerów technologicznych firmy.

Dobra passa Huawei nie może jednak trwać w nieskończoność. Jeśli producent nie znajdzie dobrego sposobu na sprzedaż swoich telefonów na Zachodzie, jego druga pozycja największego sprzedawcy smartfonów może być ponownie zagrożona. Apple w roku 2019 zaliczyło naprawdę niezłe wyniki w sprzedaży iPhone’ów, i chciałoby powtórzyć je w roku 2020, kiedy na rynek najprawdopodobniej trafią pierwsze smartfony tej firmy z modemami 5G.

Wzrost raczej symboliczny

Samsung nadal jest pierwszy, ale w ujęciu rocznym odnotował tylko 1-procentowy wzrost. Inne marki (i w gruncie rzeczy – jedyne), które mogą pochwalić się wzrostami to Huawei, Vivo Realme. Rozwój dwóch ostatnich będzie widoczny, gdy jeszcze mocniej zaznaczą swoją obecność w regionach innych niż wschodnie.

 

Pięć największych sprzedawców smartfonów odpowiadało za 66% ruchu w całym rynku smartfonów w 2019 roku. To bardzo wymagająca działka biznesowa, co pokazują przykłady firm, które kiedyś liczyły się w tego typu zestawieniach, a teraz wrzuca się je do zbiorczego worka danych z opisem „Inne”. Cóż, bywa i tak.

Huawei wyklucza powrót do aplikacji i usług Google – nawet jeśli embargo USA się skończy

źródło: Counterpoint przez 9to5google

 

  1. W 2019r. Huawei miał w swoim portfolio tylko jeden model bez usług google a cała reszta je miała, w tym flagowce p30 pro i p30 były bardzo popularne, więc tutaj sprzedaż w EU była na pewno świetna. Dodając do tego solidaryzacje Chińczyków po informacji, że Huawei ma „bana” mamy właśnie taki efekt.
    O ile ta chińska solidarność się nie utrzyma w tym roku, to prawdopodobnie Huawei może wypaść nawet z pierwszej 4 najlepiej sprzedających się smartfonów. Pytanie tylko w jakim stopniu sprzedaż w Chinach będzie podnosić te statystyki „światowe”

  2. Sprzedaż smartfonów Chińskich marek będzie się zwiększać bo robią co raz lepsze produkty nawet jakościowo.Może być tak , że przewaga technologiczna jeszcze bardziej wyróżni produkty Premium z tego kraju a i tak będą tańsze od konkurencji.Jeden w wysokiej marży jaką stosuje Apple nie widzi nic złego bo już marketing go kupił a inny widzi łakomstwo firmy.Co innego jakby firma nie przynosiła znikome zyski ale my tu mamy widoczną pazerność na kasę konsumenta.Oczernianie marki Huawei nic nie da bo używając tylko samego logicznego myślenia mamy starcie Pazernej firmy z taką co ma sporo mniejszy apetyt na zyski.To też dowodzi , że nierozsądnych ludzi w swoich wyborach jest ogromna ilość.Jak chcemy dbać o środowisko jak tylko garstka ludzi to robi , kolejna część tylko wygłasza przemowy i nie potrafi zadbać o swoje oszczędności.Przecież w życiu codziennym to widać, ludzie nie segregują śmieci, palą papierosy wyrzucając niedopałki na ziemię i to samo robią z różnymi opakowaniami po prostu zaśmiecając Ziemię oraz nie potrafią właściwie dbać o akumulator w telefonie.Takich sytuacji jest ogromna ilość i jak myślicie kto będzie lepiej dbał o środowisko , ten co nie dba o kasę wykazując brak rozsądku dla swoich pieniędzy czy jednak ten co jest rozsądny w podejmowanych decyzjach.To jest starcie Braku Rozsądku z Rozsądkiem i z góry wiadome, której grupy osób jest najwięcej.Apple bez zmian w polityce wyceny za swoje produkty nie ma szans by być więcej niż niszowym produktem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama