Pierwszym smartfonem Huawei z Hongmeng OS może być Mate 30 Lite

Ostatnie miesiące dobitnie pokazały, jak jedna decyzja może zatrząść działalnością międzynarodowego przedsiębiorstwa. Huawei był gotowy zrezygnować z Androida i przesiąść się na całkowicie autorski system, ale na szczęście nie musi tego robić. Mimo wszystko podobno zamierza jednak wprowadzić na rynek smartfon z Hongmeng OS. Według najnowszych doniesień, będzie nim… Mate 30 Lite.

Kiedy Huawei zmagał się z sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone, bardzo realna stała się wizja porzucenia Androida na rzecz autorskiego systemu. I chociaż byłoby to odważnym i trochę nieoczekiwanym w skutkach posunięciem, wiele Czytelników Tabletowo deklarowało, że z chęcią przetestowałoby własną platformę producenta.

Reklama

Hongmeng OS, w przeciwieństwie do – na przykład Bada OS czy Tizen OS, które swego czasu Samsung instalował na wybranych smartfonach – według deklaracji Huawei ma być w pełni kompatybilny z aplikacjami napisanymi na Androida. Co więcej, jeśli deweloperzy zdecydują się nieco zmodyfikować kod programu, ogólna wydajność systemu Huawei może podskoczyć w ogólnym ujęciu nawet o 60%!

Tak to przynajmniej wygląda w teorii, bowiem w praktyce nie mamy tego jak sprawdzić. Wkrótce wybrani użytkownicy dostaną jednak taką możliwość, gdyż według nieoficjalnych doniesień, w najbliższym czasie zadebiutuje pierwszy smartfon z Hongmeng OS. Właśnie dowiadujemy się, że ma być nim Mate 30 Lite przeznaczony na chiński rynek. Wersja międzynarodowa będzie natomiast pracować pod kontrolą Androida Q z interfejsem EMUI 10.

Podejrzewam, że niektórych zmartwi taki obrót spraw, lecz mnie osobiście on wcale nie dziwi. Klienci na świecie przyzwyczajeni są do Androida i Huawei najpierw może chcieć „wybadać” reakcję użytkowników na swoim rodzimym rynku, na którym ma ugruntowaną pozycję, więc ewentualne niepowodzenie aż tak mocno nie wpłynie na jego sytuację w Chinach.

Trudno jednak przewidzieć, czy będzie to tylko test, czy powolne wdrażanie Hongmeng OS do urządzeń mobilnych, mimo że według oficjalnych deklaracji wysoko postawionych pracowników firmy system ten od początku powstawał z myślą o innych segmentach, m.in. IoT. Czas pokaże.

Przy okazji dodam, iż wszystko wskazuje na to, że Huawei Mate 30 Lite będzie przebrandowanym Huawei Nova 5i Pro, który zadebiutował pod koniec lipca 2019 roku. Wszystkiego na jego temat dowiecie się z podlinkowanego poniżej artykułu.

Premiera Huawei Nova 5i Pro. Przyjrzyjcie się, bo taki będzie Mate 30 Lite w Polsce

*Na zdjęciu tytułowym Huawei Mate 20 Lite (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: @RODENT950 dzięki GizmoChina