Panos Panay (fot. Microsoft)

Windows 11 dostępny na starszych komputerach

Najnowszy system Microsoftu, mimo nowości, jakie wprowadza, wymaga komputera z nowoczesnym procesorem. Producent wraz z systemem opublikował pełną listę, która obejmuje wszystkie kompatybilne układy CPU z Windows 11. Niemniej jednak nawet stosunkowo niedawno wydane procesory nie są zgodne z systemem produkcji giganta z Redmond. Jak się okazuje, Windows 11 może poprawnie działać z półprzewodnikami, z którymi teoretycznie nie powinien.

Windows 11 kompatybilny ze starszymi procesorami

Jakiś czas temu Microsoft obiecał, że odświeżone układy Kaby Lake G będą zgodne z najnowszą wersją Windowsa. Dotrzymał tej obietnicy i aktualizacja sterowników graficznych 30.0.13025.1000 umożliwia instalację systemu Windows 11 na komputerach (a mianowicie laptopach) z CPU wytworzonym na podstawie architektury Kaby Lake G.

Microsoft Windows 11
Windows 11 (źródło: Microsoft)

Co ciekawe, sterownik graficzny 30.0.13025.1000 bazuje na AMD Adrenalin 21.10.1, czyli aktualizacji wprowadzającej pełną zgodność dla kart graficznych AMD Radeon.

Historia układów z rodziny Kaby Lake G jest bardzo ciekawa – jak sama nazwa mówi, bazują one na architekturze Intel Kaby Lake (po raz pierwszy zastosowanej przy produkcji procesorów Intel Core 7. generacji, wydanych na początku 2017 roku). Układy z dopiskiem „G” ostały wydane na początku 2018 roku, gdy Intel miał w zanadrzu już architekturę Coffe Lake (8. generacji). Niemniej jednak są to na pewno ciekawe procesory, bowiem mają na pokładzie zintegrowany układ graficzny produkcji AMD (dokładnie różne warianty RX Vega M).

Najnowsza aktualizacja wprowadza kompatybilność systemu Windows 11 z procesorami takimi, jak: Intel Core i7-8705G, i7-8706G, i7-8709G, i7-8809G oraz i5-8305G. Mimo że mają cyfrę „8” na początku nazwy, wciąż są to Kaby Lake. Decyzja może okazać się nieco nieuczciwa względem posiadaczy desktopowych Kaby Lake (przykładowo Intel Core i7-7700K), które mimo swoich lat są wciąż wydajnymi procesorami.

Z drugiej strony, dla Microsoftu wsparcie mniejszej liczby układów CPU jest na rękę, bowiem producent w razie problemów nie musi wprowadzać dla nich aktualizacji.