HP uśmierca WebOS… (update – nie do końca!)

Reklama

Ostatnie wydarzenia z technologicznego świata spokojnie mogłyby posłużyć jako scenariusz do ciekawego filmu. Trwający miesiąc przynosi nam zaostrzenie patentowej wojny pomiędzy producentami tabletów. Na początek Apple pozwało Samsunga, co poskutkowało tymczasowym nakazem wstrzymania sprzedaży Galaxy Tab 10.1 w Europie (który później został zniesiony). Nieco później firma Google postanowiła kupić Motorolę, a tajwański HTC – zawalczyć o swoje prawa, pozywając Apple. Okazuje się jednak, że to nie koniec ciekawych, sierpniowych wydarzeń. Hewlett Packard poinformował właśnie, że nie będzie rozwijał swojego mobilnego systemu operacyjnego – WebOS.

Na pewno pamiętacie jak w kwietniu ubiegłego roku świat obiegła informacja, że firma HP kupiła twórcę platformy WebOS – Palm. Wtedy amerykański producent zapewniał, że WebOS będzie w dalszym ciągu rozwijany, co przez kolejne kilkanaście miesięcy było widać, przez wprowadzanie kolejnych urządzeń: smartfonów czy tabletu TouchPad. Piętą achillesową systemu były przede wszystkim aplikacje, których… jest jak na lekarstwo.

Oficjalne stanowisko HP nie jest do końca jednoznaczne. Z informacji podanych przez producenta wynika, że obecnie nie zamierza kontynuować prac nad urządzeniami z WebOS, aczkolwiek nie oznacza to, że WebOS nie będzie rozwijany w przyszłości. Można więc spokojnie stwierdzić, że platforma przechodzi w stan hibernacji, oczekując na lepsze czasy, które… mogą nie nadejść:

HP reported that it plans to announce that it will discontinue operations for webOS devices, specifically the TouchPad and webOS phones. HP will continue to explore options to optimize the value of webOS software going forward.

Nie wiem jak Was, ale mnie jakoś nieszczególnie dziwi ten ruch ze strony HP, mimo wielkiego potencjału, jaki można było dostrzec w WebOS. Jak już informowaliśmy, tablet producenta pracujący w oparciu o WebOS, sprzedawał się bardzo marnie i, co gorsza, nic nie wskazywało na możliwość poprawienia tej sytuacji. Zainteresowanie zarówno HP TouchPad, jak i pozostałymi produktami firmy z WebOS na pokładzie, jest tak małe, że decyzja amerykańskiego koncernu dla nikogo nie powinna być zaskakująca.

Teraz pozostaje tylko jedno pytanie: co będzie dalej z mobilną działalnością HP? Czy producent się z niej wycofa, czy może wręcz przeciwnie – zacznie rozwijać urządzenia z otwartymi systemami, jak np. Android? Na chwilę obecną pozostaje wiele pytań, na które odpowiedzi – mamy nadzieję – poznać w niedalekiej przyszłości.

A jeszcze jakiś czas temu firma HP przekonywała wszystkich, że ich TouchPad jest w stanie pokonać iPada… ;)

AKTUALIZACJA:

Serwis This Is My Next skontaktował się z przedstawicielem firmy HP i uzyskał od niego nieco szczegółów dotyczących jej szokującej decyzji. Przyczyną jej podjęcia były, jak się zapewne domyślacie, kłopoty finansowe oraz „lata inwestycji w system, który mógłby nie przynieść profitów”. Co więcej, HP nie zamierza opuścić WebOS, ale go sprzedać. W tej chwili oprogramowanie stworzone przez Palm współpracuje tylko i wyłącznie z określonymi układami koncernu Qualcomm. Dzięki rozszerzeniu listy kompatybilnych chipów, WebOS będzie mógł znaleźć się na dowolnym urządzeniu wprowadzanym na rynek. Hewlett-Packard szuka partnerów, którzy wezmą udział w licencjonowaniu systemu WebOS. Czas pokaże, czy inspirowana Androidem strategia sprzedaży pomoże mu w zwiększeniu popularności.

źródło