Moda na pozwy trwa. Tym razem Apple pod ostrzałem… HTC i Koreańczyków

Dopiero co słyszeliśmy o wojnie Apple vs Samsung, dotyczącej złamania patentów, a już pojawiają się kolejne informacje na temat składanych do sądów pozwów. Tym razem pod ostrzałem znalazł się koncern z Cupertino – tak, Apple, nie inaczej. Jeden pozew skierowało tajwańskie HTC, drugi – 27 tysięcy Koreańczyków. O co chodzi?

Tym razem to firma Apple jest atakowana, a przecież – jak doskonale pamiętacie – to ona sama niedawno była poszkodowana, mając roszczenia pod adresem Samsunga o kopiowanie ich własnych rozwiązań technicznych.

Zacznijmy od HTC

Zarzuty tajwańskiego producenta tyczą się trzech patentów, z których jeden związany jest z komunikacją bezprzewodową (łącznością WiFi). HTC twierdzi, że nie tylko tablety (iPady), ale również iPhony, iPody i komputery Mac korzystają z ich technologii. HTC, na drodze sądowej, żąda zakazu sprzedaży urządzeń, których dotyczy sprawa.

Warto przypomnieć, że ledwie miesiąc temu HTC musiało uznać wyższość Apple – tajwański koncern przegrał proces o naruszenie dwóch patentów firmy spod znaku nadgryzionego jabłka.

O co chodzi Koreańczykom?

27 tysięcy mieszkańców Korei Południowej złożyło pozew do sądu przeciwko Apple, domagając się odszkodowania za potajemne zbieranie informacji na temat użytkowników ich sprzętu. Na pewno pamiętacie jak jakiś czas temu wyszło na jaw, że Apple bezprawnie lokalizuje posiadaczy smartfonów i przechowuje te informacje całkowicie niezabezpieczone. Odszkodowania na osobę to co prawda jedynie niecałe 300 złotych (w przeliczeniu), ale przy 27 tysiącach osób daje to ładną sumkę. Apple broni się rękoma i nogami twierdząc, że sprawa nie powinna być już roztrząsana, gdyż podobna sytuacja już nie będzie miała miejsca – lokalizowanie użytkowników zostało zaprzestane w momencie wydania nowej wersji oprogramowania.

Kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada, myślę że to stwierdzenie świetnie pasuje do zachowania firmy Apple. Według mnie jest to kompromitujące i rodem z przedszkola…

Reuters, źródło, źródło

_ _ _

Tekst podesłał jeden z naszych Czytelników – Mateusz. Dzięki!

Komentarze

 • Ktoś

  Oby HTC wygrało… :) i Koreańczycy też… :) trzymam kciuki za ich prawników… :)

 • Lost

  Czegoś nie rozumiem. Myślałem, że tylko Apple jest takim tyranem, który chce blokować inne firmy i ich produkty. Nie, to jest niemożliwe, ten cały news to jakaś prowokacja applowskich fanbojów. Tylko Apple przecież zamiast konkurować i robić dobre produkty idzie do sądu, inne firmy są na to zbyt szlachetne.

  • agn

   OGNIA OGNIA OGNIA!!! :D jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie ;)

   zakaz sprzedarzy wszystkich urzadzen apple :D wielu ludzi tutaj sie poprostu zapłacze!

   jak było dobrze to trzeba bylo siedziec spokojnie na dupie a nie machać szabelką i wywoływać wojny patentowe bo z całym światem nie wygrają :)

   • Tomasz

    Zakaz sprzedaży w Korei? Faktycznie strasznie się wszyscy zapłaczą ;-P

   • lol

    Hehe, śmieszne by był jak by Apple dostało ten zakaz (choćby przez pomyłkę jak w wypadku samsunga). Korańscy klienci chyba by ze wściekłości wtedy HTC roznieśli:) Co jak co ale zdecydowana większość woli jednak appla, co by o nich nie mówić to to jednak kultowa marka, jedyna w swoim rodzaju, a takich HTC to wiele, jak by upadli to mało kto by po nich płakał (kupowali by ludzie szajsungi czy motorole i różnicy by nie było).

 • rootpl

  Mnie się wydaje, że to celowa zagrywka i odpowiedź na chamskie zagrywki Apple jak to, że kazali Samsungowi zawiesić sprzedaż w Europie.
  Teraz inni widocznie chcą się odegrać :P

  • Lost

   Nkt mi nie wmówi, że tak wspaniała i szlachetna firma jak HTC działa z tak niskich pobudek jak zemsta. Tylko Apple jest na tyle złe i zepsute , żeby mogło tak postąpić.

   • Ktoś

    A może zepsute Apple naprawde skorzystało z patentów HTC bez ich wiedzi i zgody i nasze szlachetne HTC chce walczyć o swoje… jakby ktoś skorzystał bez twojej wiedzy z twojego wynalazku/patentu jeszcze na tym zarobil grubą kase to byś sie nie wkurzył? Myśle że tak… :) j osobiście popieram HTC… :)

    • Lost

     No ale to byłby straszny precedens, przecież do tej pory tylko Apple pozywało cały świat i blokowało inne produkty w sądzie. Bo prawda jest taka, że iPad wcale nie sprzedawałby się najlepiej. Gdyby nie blokada sądowa, to Galaxy Tab już dawno pobiłby sprzedaż iPada w Niemczech i w całej Europie. Mam nadzieje, że ani HTC, ani żadna inna firma nie da się sprowokować Apple i nie zniży się do jego poziomu, pozostawiając klientom decyzję co chcą kupić.

     • Zex

      Hehehe dobre :D

     • agn

      oj oj oj Lost :) teraz bronisz apple bo to nie szlachetne pozywac kogoś o patenty tak jak to robil apple? bo zarzucaliśmy im ochydną polityke? a teraz htc robi to samo?! to bezczelne! apple przeciez zrobilo to pierwsze! apple powinno złożyć do biura patentowego wniosek o opatentowanie pozwów patentowych! Tylko apple ma prawo grac nieczysto! inni powinni tylko nadstawiać policzek! :D

     • mico

      więc inni producenci powinni nadstawiać drugi policzek?

 • ździchu

  Pytanie tylko czy HTC ma jakiekolwiek argumenty. Po pozwać appla to i każdy głupie może, tylko co potem?
  Jak apple pozywa, to jednak przeważnie wygrywa, z HTC też wygrało.
  Coś mi się zdaje, że HTC trochę się wygłupiło, pomyślało sobie, że pomacha sobie szabelką a efekt będzie taki, że nie dość, że sprawę przegrają to wkurzą tylko prawników jabcoka. A wtedy to dopiero jabcok im pokarze…co jak co ale po wejściu iphona wszystkie firmy próbowały swoje produkty jak najbardziej do niego upodobnić, więc na pewno znajdzie się dużo innych rzeczy za co da się ich pozwać. Raczej dobrze na tym nie wyjdą. Zamiast uznać wyższość (przynajmniej na chwilę obecna) appla to im się wojenki zachciało:)

  • agn

   ehh.

   tak, napewno pozwali apple bez jakichkolwiek argumentow :D staną sobie w sądzie i trzasną poker face z tekstem “ale o co chodzi?”

   dobre

 • James Jamson

  Ha Ha Ha …. lokalizacja, inwigilacja FBI, CIA…Apple i jeszcze nie wiadomo kto lokalizuje, kontroluje zbiera dane i figluje jednym słowem Wielkie Oko Czuwa…. Apple, Fecebook i inni przecież to USA tacy otwarci i demokratyczni….. bez komentarza….patenty co wykupili lub wymyślili je emigramci

 • rayan17

  nie ma co się dziwić apple bardzo lubi gonić inne firmy po sadach to czemu nie pogonić kota apple a niech płaca ….

 • aaa

  Popcorn do ręki i można oglądać jak niezły film. Teraz HP się wycofuje i zapewne dzieli, Motorla się łączy, HTC broni…

 • Elektri

  A ja trzymam kciuki za “27 tysięcy mieszkańców Korei Południowej” :)
  Wyrok skazujący może być precedensem, który wznieci falę pozwów w innych krajach. Bo co jak co, ale gromadzenie i przetwarzanie w celach komercyjnych danych o lokalizacji osób prywatnych nie jest zgodne z etyką, a najprawdopodobniej i z prawem. Tłumaczenie, że już tego nie robią, może uchronić przed zakazem używania ich urządzeń, lecz nie chroni przed odszkodowaniem za bezprawna inwigilację.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona