Horizon Forbidden West - grafika z gry
Horizon Forbidden West - grafika z gry

Horizon Forbidden West dostało ważną aktualizację

Ostatni hit od Guerrilla Games to pierwsza produkcja, jakiej wystawiłem symboliczne 10/10. Dlatego też zdecydowanie jest mi miło poinformować, że gra jest ciągle aktualizowana. Nawet najdrobniejsze zmiany czynią Horizon Forbidden West jeszcze lepszym doświadczeniem.

Niepozorna zmiana w grze

Aktualizacja 1.09 do Horizon Forbidden West została zdominowana przez redukcję czasów ładowania oraz naprawę błędów w pojedynczych misjach. Pojawiła się za to jedna funkcja, która w sposób kluczowy odmienia podstawy rozgrywki w tytule od Guerrilla Games. Co najciekawsze, funkcja ta nie została nawet opisana w liście zmian wspomnianej łatki do gry.

Jeżeli Aloy podnosi jakikolwiek przedmiot w grze, pojawia się krótka animacja, uniemożliwiająca ruch przez jakąś sekundę. Nic, co powinno jakoś specjalnie przeszkadzać, prawda? Tylko właśnie, nawet w ciągu jednej walki, Aloy podnosi dziesiątki składników i surowców, umożliwiających wytwarzanie amunicji oraz ulepszeń do ekwipunku. Zbieractwo zostało więc przyspieszone, za sprawą funkcji umożliwiającej wyłączenie tej sekundowej przerwy.

Wystarczy wejść w ustawienia gry, aby móc wyłączyć animację podnoszenia przedmiotów. Od tej pory, Aloy będzie zbierać wszystkie surowce za wciśnięciem jednego przycisku, pozwalając graczom na swobodną eksploracje Zakazanego Zachodu.

Horizon Forbidden West - instrukcja wyłączenia animacji podnoszenia przedmiotów (źródło: @vanishinggracee, Twitter)
Horizon Forbidden West – instrukcja wyłączenia animacji podnoszenia przedmiotów (źródło: @vanishinggracee, Twitter)

Ogromne wsparcie dla Horizon Forbidden West

Jednym z plusów wielkich wydawnictw od PlayStation Studios jest fakt, że są one wspierane przez lata po swoich oryginalnych premierach. Zawsze przypominam w takich sytuacjach Days Gone, które przeszło z pozycji ledwo grywalnej, do perełki wartej ogrania, w szczególności na PlayStation 5. Tam tytuł dostał wsparcie dla 60 kl./s oraz lekko przyspieszone ekrany ładowania, przez instalację gry na dysku SSD.

Ostatnio pisaliśmy też o problemach Gran Turismo 7, które będą stopniowo rozwiązywane przez nadchodzące aktualizacje. W tym wypadku mówimy o grze jako usłudze – produkcji z definicji rozwijanej przez lata.

Horizon Forbidden West okazało się w dniu premiery jedną z najbardziej dopracowanych gier od PlayStation. Druga przygoda Aloy okazała się wielkim osiągnięciem technologicznym i narracyjnym, na miarę nowej generacji konsol. Tytuł, z którym inne gry będą porównywane przez lata, najpewniej na ich niekorzyść. A jeżeli chcecie się w tym upewnić, koniecznie przeczytajcie naszą recenzję gry z połowy lutego.