nowa funkcja Google loty niska emisja
fot. Google

Podróżuj ekologicznie z Google – zobacz jak

Coraz więcej osób, planując podróż, chce dokonywać wyboru środka transportu lub trasy z myślą o środowisku. Potrzebne są jednak do tego odpowiednie narzędzia. Google chce wyjść użytkownikom naprzeciw i – aby rozwiązać ten problem – wbudowało odpowiednie funkcje w narzędzia do wyszukiwania. Sprawdź, jak Google ułatwi Ci ekologiczne podróżowanie.

Google coraz bardziej eko

Na początku tego miesiąca pojawiła się informacja, że inny produkt firmy – Mapy Google – również będzie oferować nową funkcję, która ma przysłużyć się środowisku. Teraz, po ustaleniu w mapach punktu A i B, oprócz trasy, która jest najszybsza, aplikacja podpowiada też trasę, która ma pozwolić zaoszczędzić paliwo.

Mapy Google trasa przyjazna dla środowiska
(fot. producenta)

Nawigacja wyświetla także informację o tym, ile paliwa zaoszczędzimy. Takie rozwiązanie może spodobać się nie tylko ze względu na aspekt ekologiczny, ale również (przy obecnych cenach paliw) ekonomiczny.

Zrównoważone podróżowanie

Google wprowadza do swoich wyszukiwarek lotów oraz podróży funkcje, które pozwolą znaleźć bardziej zrównoważone opcje zarówno dla lotów, jak i hoteli. Użytkownicy będą mogli sprawdzić szacunkową emisję dwutlenku węgla w Lotach Google. Z kolei podczas wyszukiwania hoteli pojawi się nowe, ekologiczne oznakowanie przy obiektach, które posiadają specjalny certyfikat.

Co zrobić, by wybrać bardziej zrównoważoną opcje podróżowania? W wyszukiwaniu lotów wystarczy po prostu wybrać nowododany przez firmę filtr „niska emisja”.

Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o wybór ekologicznych hoteli. W zakładce podróże, po wybraniu filtra „z certyfikatem ekologicznym”, wyszukiwarka wyświetli zaktualizowaną listę hoteli i pokaże użytkownikowi te, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Firma informuje również, że aby poprawić dokładność tych wyników, współpracuje bezpośrednio z organizacjami, takimi jak US Green Building Council i Global Sustainable Tourism Council, które są odpowiedzialne za certyfikację hoteli.

Wyszukiwarka ułatwi podróżowanie

A co w sytuacji, jeśli samolot będziemy chcieli zamienić na przykład na pociąg? Google informuje, że od dziś można kupić bilety kolejowe bezpośrednio w wyszukiwarce. Opcja ma póki co działać w wybranych krajach, takich jak Niemcy, Hiszpania, Włochy i Japonia.

Wystarczy zapytać wyszukiwarkę na przykład o „pociągi z Berlina do Wiednia”, a wyniki wyszukiwania pozwolą wybrać datę odjazdu i porównać dostępne opcje. Po wybraniu konkretnego połączenia, pojawi się bezpośredni link do dokończenia rezerwacji na stronie internetowej przewoźnika.

Firma zapewnia jednak, że ta funkcja zostanie rozszerzona na więcej krajów, ponieważ Google współpracuje z innymi przewoźnikami kolejowymi. W przyszłości ma być możliwy również zakup biletów autobusowych za pomocą wyszukiwarki.