Google Chrome na Androida (fot. pexels.com)

Google Chrome pozwoli wysłać numer telefonu z komputera na smartfon

Korzystanie z Google Chrome jako głównej przeglądarki na smartfonie z Androidem i na komputerze zaczyna wiązać się z coraz większą liczbą korzyści. Firma rozpoczęła właśnie testy funkcji wygodnego udostępniania numerów telefonu.

Nie przepisuj numeru, wykonaj kilka kliknięć

W przeglądarce Chrome w wersji 77 na Androida wprowadzono możliwość wygodnego udostępniania stron internetowych. Dzięki temu można łatwo wysłać link do strony internetowej ze smartfona na komputer lub inne podłączone urządzenie. W następnej większej aktualizacji Google prawdopodobnie wykona kolejny krok w kierunku zwiększenia dostępnych opcji współpracy między desktopem a telefonem.

Reklama
(fot. Android Police)

W testowym wydaniu Google Chrome 78 na desktopie pojawiła się funkcja wysyłania numerów telefonu na smartfony z Androidem. Wystarczy zaznaczyć numer widoczny na stronie internetowej, a następnie z menu kontekstowego wybrać opcję wykonania połączenia z innego urządzenia. Na liście powinny pojawić się aktualne dostępne urządzenia.

Funkcja działa również w przypadku tekstu zawierającego hiperłącze. Po kliknięciu na link z numerem telefonu, w Google Chrome tuż przy pasku adresu pojawia się komunikat z prośbą wybrania smartfona, z którego ma być wykonane połączenie.

(fot. Android Police)

Niezależnie od użytej metody, na smartfon wysłany zostanie numer telefonu. Po chwili pojawia się powiadomienie, które zawiera wysłany ciąg cyfr. Wystarczy teraz kliknąć w otrzymane powiadomienie, aby automatycznie wkleić numer do domyślnego dialera i następnie wykonać połączenie.

Serwis Android Police sprawdził działanie opisanej nowości na smartfonach działających pod kontrolą Androida 10 i 9. Nie jest pewne, czy opcja jest dostępna również na urządzeniach ze starszym wydaniem systemu operacyjnego Google.

Nie widzisz funkcji udostępniania numeru telefonu? Włącz ją ręcznie

Nowość powinna poprawnie działać w przypadku korzystania ze stabilnego Chrome’a 77 na Androidzie. Nie trzeba więc na smartfonie przechodzić na wersję z kanału beta.

Możliwe jednak, że mimo posiadania Google Chrome 77 na Androidzie, a także beta wersji Chrome’a 78 na desktopie, funkcja nie będzie dostępna. Wówczas warto udać się do ustawień flag i ręcznie aktywować opcję. W tym celu w pole paska adresu należy wkleić linijkę chrome://flags/#click-to-call-context-menu-selected-text, a następnie z menu wybrać pozycję Enable. Niewykluczone, że wymagane będzie ponowne uruchomienie przeglądarki.

Polecamy również:

Nowa Opera blokuje moduły śledzące i ułatwia robienie memów

źródło: Android Police