przeglądarka internetowa google chrome internet browser
Google Chrome na Androida (fot. pexels.com)

Przeglądarka Google Chrome 77 na Androida: co nowego?

Kiedy jest się właścicielem najpopularniejszej mobilnej przeglądarki internetowej na świecie, zmiany w jej strukturze należy dokładnie przemyśleć. Dlatego modyfikacje Chrome’a nie są znaczące, a zwykle sprowadzają się do drobnych zmian w wyglądzie, działaniu i zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa. Co znajdziemy w nowej wersji przeglądarki Google na Androida?

Reklama

Chrome 77 trafił już na desktopowe systemy Windows, macOS i Linux. Teraz przyszedł czas na wersję mobilną. Najważniejsze zmiany sprowadzają się do modyfikacji strony pobierania oraz poszerzenia możliwości funkcji Udostępnij.

Udostępnianie stron innym zalogowanym w Google urządzeniom

Przeglądarka Google w wersji 77 pozwala sprawdzić, które karty są otwarte na urządzeniach zalogowanych za pomocą konta Google. Dodaje też opcję wysyłania na nie aktualnie wyświetlanej strony. Po wybraniu funkcji Udostępnij, pojawia się zestaw skrótów, wśród których znajdujemy Wyślij na swoje urządzenie. Wybierając tę opcję, ukaże się nam lista podłączonych do konta Google urządzeń oraz data ich ostatniego zalogowania.

Reklama

Jeśli udostępnimy daną stronę swojemu urządzeniu, zobaczymy na nim monit ze strony systemu operacyjnego (w moim wypadku – Windowsa 10) z nazwą strony i urządzenia, które ją udostępnia. Funkcja ta jest udostępniana stopniowo od końca lipca i jest spora szansa, że już ją macie na swoich smartfonach z Androidem.

Nowy ekran pobierania

Chrome 77 na Androida poprawia wygodę użytkowania ekranu pobierania, usuwając menu w lewym górnym rogu. Zamiast niego, w nowej wersji przeglądarki mamy przyciski do filtrowania między różnymi typami treści. Przeglądanie pobranych rzeczy też jest łatwiejsze, bo nie jest to „sucha” lista z nazwami plików – w wypadku grafik, widoczne są wyraźniejsze niż wcześniej miniatury.

Dodatkowo, Google uruchomiło specjalną sekcję, która zapewnia ochronę ciasteczek, zasobów HTTP i innych danych wymienianych między witrynami. Jak tłumaczy się na blogu Google, „zostanie ona włączona na niektórych urządzeniach z Androidem z automatu, w celu ochrony witryn i danych, w miejscach, gdzie użytkownicy mobilni wprowadzają hasła”.

Testowo, a zatem nie u wszystkich, Chrome 77 będzie miał możliwość dostępu do kontaktów telefonu i udostępniania im wybranych informacji ze strony internetowej. Ciekawa rzecz, możliwe, że będzie wykorzystana szerzej w kolejnej wersji przeglądarki.

Google Chrome 77 na Androida i komputery stacjonarne jest już dystrybuowany, zaś posiadacze urządzeń z systemem Chrome OS, będą musieli na niego poczekać do przyszłego tygodnia.

 

źródło: własne, Google przez 9to5Google