przeglądarka Opera
(fot. Tabletowo.pl)

Nowa Opera blokuje moduły śledzące i ułatwia robienie memów

Twórcy przeglądarki Opera udostępnili wersję 64, która skierowana jest na komputery. Przynosi ona kilka usprawnień związanych z blokowaniem modułów śledzących, a także ma przyśpieszyć ładowanie stron internetowych.

Opera 64 to większy poziom prywatności

Do już dostępnej, wbudowanej funkcji blokowania reklam, dołącza właśnie opcja pozwalająca na uniemożliwienie poprawnej pracy modułom śledzącym aktywność użytkownika. Przydatną opcję blokowania trackerów można aktywować z poziomu menu EasySetup, a także w ustawieniach przeglądarki.

Reklama

Twórcy Opery twierdzą, że wraz z możliwością pozbycia się reklam, moduł blokujący śledzenie powinien pozytywnie wpłynąć na sprawność działania przeglądarki. Ponadto, jak słusznie zauważają, wpłynie on również na zwiększenie prywatności. Po włączeniu obie funkcje można wyłączyć dla poszczególnych witryn, na przykład gdy wydawca tego wymaga, aby uzyskać dostęp do treści.

przeglądarka Opera 64
(fot. Opera)

Działanie nowej funkcji oparte jest o listę EasyPrivacy Tracking Protection. Po aktywacji modułu blokowania trackerów, mechanizm działa podobnie do natywnej opcji pozbywania się reklam – przeglądarka ma listę znanych skryptów śledzących i blokuje ich ładowanie w celu ochrony prywatności użytkownika. Ponadto, w menu można sprawdzić, ile modułów śledzących zostało zablokowanych na danej witrynie – wystarczy kliknąć na ikonę blokowania reklam znajdującą się po prawej stronie paska adresu.

Dzięki mechanizmowi blokowania trackerów możliwy jest 20% wzrost szybkości ładowania stron internetowych. Z kolei w połączeniu z opcją blokowania reklam, przeglądarka Opery może przyspieszyć nawet o 76%. Oczywiście przedstawione dane nie dotyczą każdej witryny – sporo zależy od liczby reklam i trackerów, w końcu nie wszystkie strony są nimi przeładowane.

Opcje do… tworzenia memów

Opera 64 wprowadza jeszcze usprawnienia w narzędziu Snapshot. Nowe opcje pozwalają na szybkie zapisanie strony do pliku PDF, przechwycenie całej strony internetowej, a także wykonanie zrzutu całej strony, aby następnie wyciąć niepotrzebne elementy.

przeglądarka Opera 64
(fot. Opera)

Dodatkowo, udoskonalono funkcję rozmycia i narzędzie do rysowania. Z kolei podczas dodawania tekstu do utworzonego zrzutu ekranu, można skorzystać z nowych emoji, a także sięgnąć po czcionkę Impact znaną z internetowych memów. Opera 64 dostępna jest już dla użytkowników Windowsa, macOS i Linuksa.

źródło: Opera