Google Chrome
(fot. Tabletowo.pl)

Google Chrome doda napisy do każdego filmu. Ruszyły testy Live Caption

Przeglądarka Google Chrome w wydaniu na komputery wkrótce zaoferuje Live Caption, czyli funkcję dodawania napisów do filmów i innych materiałów.

Napisy w każdym filmie

Rozwiązanie określane przez Google jako Live Caption zostało przedstawione podczas zeszłorocznej konferencji Google I/O. Następnie funkcja, będącą częścią Androida 10, zadebiutowała wraz z Pixelem 4. Kolejnym krokiem było udostępnienie jej na pozostałe modele z serii Pixel i wybrane inne urządzenia działające pod kontrolą Androida.

Trzeba przyznać, że mamy do czynienia z naprawdę interesującym dodatkiem do systemu operacyjnego Google. Dzięki Live Caption możliwe jest dodawanie napisów do każdego filmu odtwarzanego na wspieranym urządzeniu. Wystarczy jedno tapnięcie, aby rozpoczęła się transkrypcja tego, co jest aktualnie odtwarzane. Warto dodać, że funkcja działa również w przypadku innych materiałów – np. podcastów czy wiadomości głosowych.

Live Caption jak najbardziej może pomóc osobom mającym problemy ze słuchem. W końcu mogą zrozumieć oglądany lub słuchany materiał, nawet jeśli nikt wcześniej nie dodał do niego napisów. Co ciekawe, wszystko odbywa się lokalnie na urządzeniu, bez konieczności łączenia się z serwerami Google.

Transkrypcja również na desktopie

Zmiany odkryte w testowym wydaniu Google Chrome zapowiadają, że niebawem Live Caption może trafić również na komputery. W przeglądarce w wersji z wczesnego kanału rozwojowego Canary zauważono flagę, która pozwala aktywować opisywaną funkcję.

Live Caption w Google Chrome (fot. TechDows)

W celu włączenia transkrypcji należy posiadać Chrome Canary w wersji 84.0.4136.2 lub nowszej. W przeglądarce musimy przejść do ustawień flag, wpisując adres strony chrome://flags. Następnie wyszukujemy i aktywujemy flagę o nazwie Live Caption. Pozostaje jeszcze ponownie uruchomić przeglądarkę. Odpowiednia opcja powinna być już widoczna w ustawieniach dostępu w Google Chrome.

Warto zaznaczyć, że mamy do czynienia z wczesną wersją przeglądarki, jak i samej funkcji Live Caption, więc mogą występować problemy z poprawnym działaniem. Nie wiadomo, kiedy Google zdecyduje się na udostępnienie rozwiązania wszystkim użytkownikom. W związku z tym, że obecnie funkcja pozostaje ukryta nawet w przeglądarce z kanału Canary, to niewykluczone, że będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Polecamy również:

Microsoft Edge wyprzedził Firefoksa. Liczba użytkowników powoli rośnie

źródło: TechDows