Chrome (fot. Tabletowo.pl)

Dla miłośników widżetów: Chrome ma nowe skróty na pulpit Androida

Przeglądarka Chrome to podstawowa aplikacja na setkach milionów smartfonów z systemem Android. Jej twórcy nie pozwalają sobie na stagnację, dostarczając wciąż nowe funkcje i dodatki – tak jak teraz.

Reklama

Garść nowych widżetów dla Google Chrome

Google Chrome przystosowuje się do stylu systemu Android 12, gdzie wszystko jest kolorowe, przejrzyste, a świat nie ma wad. Aplikacja oferuje teraz kilka nowych skrótów, które mogą pomóc tym, którzy wolą wypełnić ekrany systemu nie ikonami, a widżetami poszczególnych programów.

Klasycznie, dostępny jest wśród nich pasek o szerokości kilku pól, w którym znajduje się okno wyszukiwania do wprowadzania interesujących nas fraz lub pełnych adresów URL. Obok niego znajduje się mikrofon, za pomocą którego podobny efekt wyszukiwania uzyskamy, dyktując poszukiwane przez nas hasło lub zapytanie.

Ta sama wersja widżetu oferuje szybkie przejście do nowej karty Chrome w trybie Incognito, uruchomienie rozpoznawania obrazów przez Google Lens, a nawet… odpalenie wprost z pulpitu gry z dinozaurem przeskakującym pustynne kaktusy. Tak, tego potrzebowaliśmy.

Wybrane kafelki będą reagować na dominujący wariant jasnego lub ciemnego motywu systemu, który może się zmieniać w zależności od pory dnia. W bardzo podobnym stylu widżety te zachowują się na iPhone’ach z iOS.

Widżety już za moment na Androidzie

Zgodnie z pierwszymi raportami, nowe widżety już lądują na systemie Android z przeglądarką Chrome 98. Jeśli jesteśmy niecierpliwi, możemy je włączyć, uruchamiając odpowiednie flagi:

  • chrome://flags/#enable-quick-action-search-widget-android
  • chrome://flags/#enable-quick-action-search-widget-android-dino-variant

W moim wypadku zapewne skończy się jedynie na przetestowaniu widżetów, a następnie powrocie do klasycznego widoku pulpitu, ewentualnie pozostawieniu paska z wyszukiwarką dla przydatnego skrótu Google Lens. Reszta mogłaby dla mnie nie istnieć, choć miło jest mieć większy wybór.