(fot. Tabletowo.pl)

Chrome 90 wydany na iOS. To pierwsza taka aktualizacja od wielu miesięcy

Trzeba przyznać, że właściciele iPhone’ów i iPadów długo musieli czekać na nowości w przeglądarce Google. Chrome 90 jest już jednak dostępny, a wraz z nim nowe widżety.

Przerwa w dostarczaniu aktualizacji

Najwidoczniej nie tylko Facebookowi nie spodobały się zmiany wdrażane ostatnio przez Apple. Google, tak samo jak inni deweloperzy, musiało uzupełnić opisy swoich aplikacji o etykiety prywatności. Chodzi o szczegółowe informacje o zbieranych danych, pojawiające się przy każdej aplikacji w App Store. Firma z Mountain View postanowiła jednak niezbyt śpieszyć się z wprowadzeniem odpowiednich zmian.

Trudno wskazać, czy działania były podyktowane „małą zemstą” na Apple, czy po prostu dostosowanie się do nowych wytycznych nie została potraktowane priorytetowo. Niezależnie od powodu, użytkownicy iOS mogli odczuć ospałość firmy.

Wiele aplikacji Google, cieszących się ogromną popularnością, nie dostało aktualizacji przez przynajmniej kilka tygodni. Problem oczywiście nie występował na Androidzie. Warto tutaj zaznaczyć, że Google wcześniej raczej nie traktowało osób z iPhone’ami gorzej. Co więcej, niektóre nowości szybciej wdrażane były właśnie na platformie Apple.

Na szczęście dość długi okres wstrzymania aktualizacji aplikacji jest już za nami. Nowe wersje Map Google, Gmaila czy Google Chrome trafiają już na iOS i iPadOS.

Chrome 90 na iOS do pobrania

Na początku kwietnia, po ponad kilku miesiącach przerwy, wydany został Chrome 89. Z pewnością nie była to jednak wyczekiwana aktualizacja. Użytkownicy iUrządzeń jak najbardziej mogli poczuć się rozczarowani – lista zmian zawierała wyłącznie poprawki stabilności działania. Nie pojawiła się żadna nowa funkcja.

Na kolejną, tym razem znacznie większą aktualizację, Google kazało czekać miesiąc. Firma właśnie udostępniła Chrome 90, który przynosi zestaw odczuwalnych zmian, aczkolwiek raczej głównie dla osób korzystających z widżetów.

Chrome 90 na iOS
Google Chrome 90 – nowe widżety na iOS (fot. Tabletowo.pl)

Chrome 90 zapewnia dostęp do trzech widżetów:

  • Szybkie działania – wyszukiwarka, otwieranie stron w nowej karcie, w trybie incognito, głosowo lub za pomocą kodu QR,
  • Szukaj – wygodny dostęp do wyszukiwarki,
  • Gra z dinozaurem – widżet dla prawdziwych fanów popularnej gry w Chrome.

Aktualizacja wprowadza jeszcze możliwość edytowania zapisanych nazw użytkownika i haseł w ustawieniach przeglądarki, a także przynosi poprawę stabilności i wydajności. Chrome 90 jest już dostępny w App Store dla wszystkich zainteresowanych uzytkowników.