aplikacja Google Gmail iOS fot. Tabletowo.pl
(fot. Tabletowo.pl)

Po trzech miesiącach przerwy Google wznawia aktualizacje aplikacji na iOS

Firmie z Mountain View najwidoczniej niezbyt spodobały się zmiany wdrożone wraz z iOS 14. Wiele popularnych aplikacji od wielu tygodni nie otrzymało aktualizacji, a także etykiet prywatności. Na szczęście, proces wydawania nowych wersji został wznowiony.

Aplikacje Google bez aktualizacji na iPhone’ach

Nie mieliśmy do czynienia ze świąteczną przerwą, nie było też dużego opóźnienia harmonogramu spowodowanego pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, a tym bardziej Google nie zrezygnowało z wydawania oprogramowania na platformę Apple. Mimo to, spora część aplikacji od dłuższego czasu nie otrzymała żadnej aktualizacji. Należy tutaj zaznaczyć, że problem ten nie występował w przypadku Androida.

Gmail na iOS
Gmail – historia aktualizacji na iOS (fot. Tabletowo.pl)

Według nieoficjalnych informacji, działania Google były spowodowane zmianami dotyczącymi prywatności użytkowników, które Apple zaczęło wdrażać na iOS i iPadOS. Dokładniej chodzi o etykiety prywatności w App Store, a także nowe podejście do modułów śledzących reklamy w aplikacjach.

Warto zauważyć, że wiele aplikacji Google nie dostało aktualizacji od kilku tygodni lub nawet miesięcy – np. Gmail, Kalendarz, Chrome, Dokumenty czy Mapy. Pewnym wyjątkiem był jednak YouTube, ale mimo wydawania nowych wersji, etykieta prywatności nie została wdrożona przez dłuższy czas.

Google wznawia aktualizacje na iOS

W App Store właśnie pojawiły się nowe wersje wybranych aplikacji Google. Aktualizacje dostępne są m.in. dla Gmaila, Kalendarza czy Dokumentów. Należy dodać, że dwie z wymienionych aplikacji ostatnią aktualizację na iOS dostały trzy miesiące temu.

Nie mamy do czynienia z większymi zmianami. Firma z Mountain View skupiła się przede wszystkim na wyeliminowaniu zgłoszonych błędów i poprawkach związanych z optymalizacją. Największą nowością jest wprowadzenie etykiet prywatności, chociaż w przypadku niektórych aplikacji pojawiły się one jeszcze przed wydaniem aktualizacji.

Gmail na iOS
Gmail – etykieta prywatności (fot. Tabletowo.pl)

Bardziej złośliwi użytkownicy twierdzili, że opóźnienia są spowodowane dużą ilością danych zbieranych przez Google, co wymaga napisania długich list w etykietach prywatności. Cóż, trzeba przyznać, że wspomniane listy są tutaj naprawdę obszerne.

Wciąż jednak nie wszystkie aplikacje doczekały się nowych wersji. Dobrym przykładem jest przeglądarka Google Chrome, która na iOS nie dostała aktualizacji od trzech miesięcy. Użytkownicy nadal mają dostęp do wersji 87, mimo iż na pozostałych platformach ponad miesiąc temu udostępniono wersję 88.