(fot. Mateusz Budzeń)

Google Chrome 77 i ukryte funkcje – przyciski do sterowania muzyką i kolorowe motywy

Google udostępnił dużą aktualizację Chroma na Windowsa, macOS, Linuksa i Androida. Użytkownicy mogą już sięgnąć po przeglądarkę w wersji 77. Wraz z nią wprowadzone zostały nowe flagi, które zapewniają dostęp do kilku ciekawych funkcji. Oto, jak je włączyć.

Na wstępie warto zaznaczyć, że wszystkie flagi dostępne są w stabilnym wydaniu przeglądarki. Nie ma więc konieczności przechodzenia do programu testowego, aby móc sprawdzić opisany zestaw ukrytych funkcji. Mimo tego, należy mieć na uwadze, że rozwiązania zostały ukryte nie bez powodu – wciąż bowiem mogą sprawiać problemy.

Google Chrome 77 – globalne sterowanie muzyką

Nowość była już dostępna wcześniej w testowych wydaniach przeglądarki Google. Natomiast teraz trafiła do wersji stabilnej. Umożliwia ona wygodne sterowanie odtwarzanym dźwiękiem w przeglądarce, jak na przykład uruchomioną w tle muzyką z YouTube’a.

Po rozpoczęciu odtwarzania, w prawym górnym rogu, tuż przy pasku adresu, powinien pojawić się przycisk z symbolem „Play”. Wystarczy na niego kliknąć, aby otrzymać listę kart, w których aktualnie odtwarzana jest muzyka lub wideo. Co ciekawe, poszczególne karty często reprezentowane są przez całkiem atrakcyjną grafikę.

Globalne przyciski sterowania w Google Chrome. (fot. Tabletowo.pl)

Każda karta zawiera jeszcze zestaw przycisków, które służą do podstawowego sterowania odtwarzaczem. W przypadku YouTube’a jest to odtwórz/pauza, a także poprzedni i następny utwór. Niestety, u mnie przyciski odpowiadające za przechodzenie między utworami sprawiają problemy – po kliknięciu na jeden z nich przeglądarka na chwilę się zawiesza, aby dopiero po chwili wykonać polecenie zmiany piosenki.

Jeśli chcesz włączyć przedstawioną funkcję, to w pasku adresu wpisz chrome://flags/#global-media-controls. Następnie należy aktywować flagę wybierając ustawienie Enabled. Może być konieczne ponowne uruchomienie przeglądarki.

W kwestii zarządzania wyłącznie poziomem głośności, polecam zainteresować się oddzielnym dodatkiem.

Google Chrome 77 – nowe opcje personalizacji

Flagi, które pojawiły się wraz z wersją 77, pozwalają również na włączenie nowego okna personalizacji przeglądarki. Z jego poziomu użytkownik może wybrać tło strony głównej, dostosować ustawienie wyświetlanych skrótów, a także wybrać jeden z przygotowanych motywów.

Zestaw ciekawych motywów w Chrome 77. (fot. Tabletowo.pl)

Trzeba przyznać, że dostępny zestaw motywów przedstawia się całkiem dobrze. Owszem, nie są one wizualnie równie rozbudowane, jak niektóre motywy przygotowane przez społeczność, ale i tak prezentują się atrakcyjnie. Ponadto, pozwalają one na zachowanie minimalizmu charakterystycznego dla przeglądarki Google.

Aktywacja wszystkich nowych ustawień wyglądu wymaga włączenia następujących flag:

  • chrome://flags/#ntp-customization-menu-v2
  • chrome://flags/#chrome-colors
  • chrome://flags/#chrome-colors-custom-color-picker

Podane wyżej adresy wpisujemy w pole adresu. Następnie należy włączyć każdą z flag wybierając ustawienie Enabled. Ostatnim krokiem jest ponowne uruchomienie przeglądarki. Nowe menu dostępne jest pod przyciskiem Dostosuj na stronie główniej Chrome’a.

źródło: Reddit