Spotify
(fot. Tabletowo.pl)

Google Chrome z wygodnym sterowaniem muzyką. Nowość można już testować

Słuchasz muzyki z poziomu przeglądarki internetowej lub „oglądasz” w ten sposób filmy uruchomione w tle? Jeśli tak, to nowe testowe rozwiązanie w Google Chrome może Ci się spodobać.

Tak, przeglądarka internetowa może zastąpić odtwarzacz muzyki

Dziś przeglądarka internetowa to potężne narzędzie, które służy nie tylko do wyświetlania prostych stron internetowych. Prawdopodobnie to właśnie ona jest najczęściej uruchomionym oprogramowaniem na większości domowych komputerów i to ona zapewnia dostęp do komunikatorów, serwisów społecznościowych, wideo, usług VOD czy streamingu muzyki, a nawet oprogramowania biurowego.

Reklama

Co więcej, niektórzy użytkownicy traktują przeglądarkę jako główny odtwarzacz, szczególnie jeśli za źródło muzyki służy im YouTube. Obecnie jednak słuchanie muzyki w większości przeglądarek ma jedną, dość ważną wadę. Chociażby w Google Chrome sterowanie jest niezbyt wygodne, szczególnie jeśli playlista odtwarzana jest w jednej z kart uruchomionych w tle. Wówczas użytkownik, bez przechodzenia do karty z muzyką, może tylko wyciszyć dźwięk.

Chrome z wygodnym sterowaniem odtwarzaną muzyką

Owszem, można ratować się klawiszami funkcyjnymi, ale nie każdy posiada odpowiednią klawiaturę. Rozwiązaniem problemu mogą okazać się globalne przyciski odtwarzania, które Google testuje w Chrome Canary. Po włączeniu flagi chrome://flags/#global-media-controls i ponownym uruchomieniu przeglądarki, obok paska adresu powinien pojawić się przycisk odtwarzania.

(fot. Chrome Story)

Po kliknięciu na nowy przycisk zostaje wyświetlone niewielkie okno z prostym odtwarzaczem. Informuje ono o tytule aktualnie odtwarzanej muzyki lub filmu, a także podaje źródło. Dodatkowo dostępne są trzy przyciski do sterowania – poprzedni utwór, pauza/start i następny utwór.

Aktualnie funkcja dostępna jest wyłącznie we wczesnych testowych wydaniach z kanału Canary. Niebawem nowość może trafić do finalnej wersji Chrome’a, ale niewykluczone, że Google zdecyduje się nie wprowadzać okna z odtwarzaczem. Mam jednak nadzieję, że jeśli nawet nowa funkcja nie pojawi się domyślnie w stabilnej wersji przeglądarki, to będzie ją można aktywować z poziomu flag . Wówczas zainteresowani użytkownicy powinni sobie poradzić z jej ręcznym włączeniem.

Polecamy również:

Google Chrome 75 na Androida z usprawnionym Dark Mode i innymi nowościami

źródło: Chrome Story