Google zaktualizował swoje potężne narzędzie oparte o sztuczną inteligencję. Mnie zachwyciło już dawno, ale z opcją dodawania nagrań audio oraz filmów z YouTube staje się jeszcze lepsze i bardziej przydatne.
Ten notatnik to chyba najlepsze narzędzie AI Google’a
Google NotebookLM to narzędzie, w którym za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji korzystających z modelu Gemini 1.5, stworzymy notatki i szybkie podsumowanie treści w oparciu o udostępnione przez nas źródła. Możemy posłużyć się linkiem, plikiem lub po prostu skopiować i wkleić wybrany tekst, a algorytmy automatycznie i szybko wyciągną z niego najważniejsze elementy.
Użytkownik ma również możliwość zadawania pytań do przesłanej treści. Najważniejsze wygenerowane fragmenty – np. w podsumowaniach czy odpowiedziach na pytania – są oznaczane źródłem w postaci odnośnika do konkretnych zdań z plików czy stron internetowych, dzięki czemu można w łatwy sposób zweryfikować informacje i ocenić ich prawidłowość. Wiadomo – nawet AI może się pomylić.
Technologiczny gigant aktualizuje możliwości NotebookLM. Użytkownicy mogą teraz przesyłać nie tylko pliki tekstowe zapisane w PDF, Dokumentach Google, Prezentacjach Google czy linki do stron internetowych, ale także nagrania audio oraz filmy z YouTube – za pomocą adresu URL.
Jak wykorzystać NotebookLM do analizy nagrań?
NotebookLM, dzięki nowym formatom plików, może pomóc w przeanalizowaniu filmów, nagrań ze szkoleń czy wykładów. Sztuczna inteligencja wygeneruje podsumowanie kluczowych koncepcji, a także przeprowadzi analizę treści na podstawie transkrypcji danego nagrania. Co ważne, narzędzie jest darmowe i działa w języku polskim.
Po wrzuceniu przykładowego filmu na temat historii matematyki, trwającego ponad 11 minut, bot wygenerował dla mnie krótkie podsumowanie, a także zasugerował kilka pytań, jakie mogę zadać – oczywiście mogę także przesłać własne. Poza tym algorytmy proponują m.in. szczegółowe omówienie wideo oraz stworzenie kursu przygotowującego. Po kliknięciu w pigułkę „Kurs przygotowujący” sztuczna inteligencja opracowała pytania i klucz odpowiedzi na temat treści poruszanych w materiale wideo. Opcja ta może być pomocna podczas nauki bądź sprawdzania wiedzy uczniów. Dodatkowo AI zaproponowała też tematy prac pisemnych, jakie można stworzyć na podstawie przesłanego filmu oraz słowniczek najważniejszych pojęć, wspomnianych na nagraniu.
NotebookLM pozwala też na dodanie własnych plików audio, dzięki czemu praca zespołowa stanie się dużo prostsza. Sztuczna inteligencja powinna poradzić sobie także z notatkami zapisanymi odręcznie i slajdami z prezentacji. Za pomocą jednego kliknięcia mogą zostać wygenerowane kompleksowe przewodniki po udostępnionych treściach, zawierające najważniejsze informacje. Wypróbujcie – warto!