GeForce NOW na Safari iOS

Nareszcie! Na iPhone’ach i iPadach zagramy w chmurze – dzięki GeForce Now i Google Stadia

Użytkownicy iPhonów i iPadów w końcu się doczekali – GeForce Now jest już dostępne na urządzeniach z systemem iOS i iPadOS. Co jednak ciekawe, nie mamy tu do czynienia ze standardową aplikacją, a… specjalną stroną internetową, współpracującą z Safari!

GeForce Now zawitało na iOS i iPadOS!

To dopiero start tej usługi na urządzeniach Apple, więc mamy tu do czynienia z wersją beta. Jednak już teraz na swoich iPhone’ach zagrać możecie w takie hity, jak Watch Dogs: Legion czy Assassin’s Creed Valhalla, a wkrótce nawet w Cyberpunk 2077 – i to z ray tracingiem!

Jeśli chcecie sprawdzić na własną rękę, jak strumieniowanie gier od NVIDII sprawdza się na urządzeniach mobilnych Apple, to zapraszam na stronę play.geforcenow.com. Do działania usługi potrzebujemy urządzenia z zainstalowanym systemem operacyjnym iOS lub iPadOS w wersji minimum 14.2. Niestety, na razie do gry wymagany jest również kompatybilny z system Apple kontroler, co oznacza, że nie zagramy w tytuły, w których sterowanie opiera się tylko na myszy i klawiaturze.

iPad 8. Fot. Miłosz Starzewski
Czy już wkrótce iPad stanie się idealną platformą dla graczy? (fot. Miłosz Starzewski / Tabletowo.pl)

To niestety nie jedyne ograniczenie – póki co usługa ta na iOS i iPadOS działa tylko w Ameryce Północnej i Europie oraz w Rosji, ale w przyszłości zostanie udostępniona również na pozostałych rynkach. Oczywiście zasady korzystania z GeForce Now pozostały niezmienne, tj. nadal możemy grać w chmurze NVIDII całkowicie za darmo, ale do w pełni komfortowej rozgrywki zalecany jest płatny abonament – więcej o tym przeczytacie w moim teście usługi GeForce Now na Androidzie.

Czemu Safari, a nie osobna aplikacja?

Dlaczego NVIDIA postawiła na działanie swojej usługi w przeglądarce Safari, a nie przez osobną, dedykowaną aplikacje? Powód jest bardzo prosty i nazywa się Apple – a dokładnie chodzi o niechęć firmy Cupertino do usług strumieniowania gier.

Najpewniej Apple nie pozwoliło na dodanie aplikacji GeForce Now do App Store, przez co NVIDIA dość sprytnie postanowiła ten problem obejść. Co ciekawe, GeForce Now oferuje możliwość grania w Fortnite, którego Apple nie tak dawno zbanowało na iPhone’ach i iPadachNVIDIA pracuje już nad dodaniem wsparcia dotykowego sterowania w Fortnite w aplikacji Safari na iOS.

GeForce Now
Doom (2016) – GeForce Now Android

Do usługi ciągle dodawane są nowe gry i bardzo miłym gestem jest to, że NVIDIA mocno współpracuje w tym temacie z Epic Games Store, dzięki czemu cotygodniowe, darmowe gry z tego sklepu często trafiają do GeForce Now. Żeby daleko nie szukać, od wczoraj w Epic Games Store możemy przypisać sobie za darmo do biblioteki Elite: Dangerous – i jak możecie się domyślić, właśnie dodano tę grę do GeForce Now.

Łącznie biblioteka gier dostępna w usłudze NVIDII liczy już ponad 750 pozycji, a liczba ta co tydzień się powiększa – już niebawem również o tytuły dostępne w sklepie GOG. Oby tak dalej!

Google Stadia też pojawi się w Safari!

Jak się okazuje, GeForce Now nie jest jedyną usługą streamingową, która udostępni na iOS swoją ofertę poprzez przeglądarkę. Google również postanowiło postawić na to rozwiązanie, wykorzystując Safari do działania Google Stadia. Firma właśnie zaczęła testować tę funkcję, ale… nie ma co się tu o niej rozpisywać. Stadia nadal nie jest bowiem dostępna w Polsce.

Teraz pozostało jedynie poczekać na xClouda.

Test GeForce Now na Android