Na rynku lokalizatorów znajdziemy wiele konstrukcji, jednak wśród najlepszych sprzętów wymienia się zaledwie kilka urządzeń. Jednym z nich jest Samsung Galaxy SmartTag 2, według niektórych działający lepiej od zawieszek opartych na platformie Google Find My Device. Dotychczas z zakupem koreańskiego rozwiązania wiązały się jednak pewne ograniczenia.
Co oferuje Samsung Galaxy SmartTag 2?
Lokalizator Samsunga to przede wszystkim sposób na namierzenie kluczy samochodowych czy walizki podróżnej. System oparto na dwóch standardach łączności – Bluetooth Low Energy 5.3 i Ultra WideBand. Zasięg działania trackera sięga 120 metrów, a dzięki funkcji UWB użytkownik jest w stanie namierzyć przypięty przedmiot z o wiele większą precyzją.

Konstrukcja oferuje wodoodporność na poziomie IP67, bateria CR2032 wytrzymuje do 500 dni bez wymiany, a dzięki NFC każdy może przyłożyć smartfon do Galaxy SmartTag 2, aby odczytać dane kontaktowe i wiadomość przygotowaną przez właściciela. Niestety, korzystanie z najważniejszych funkcji urządzenia, czyli lokalizowanie przedmiotów, znajdowanie za pomocą aparatu lub włączanie alertu dźwiękowego, było dostępne wyłącznie na smartfonach Samsunga. Teraz jednak pojawiła się alternatywa.
Dzięki tej aplikacji lokalizator Samsung SmartTag 2 zapewni nieograniczoną funkcjonalność nie tylko na smartfonach Samsunga
Programista Kieron Quinn opracował aplikację na Androida, która sprawia, że funkcje Galaxy SmartTag 2 będą dostępne dla szerszego grona użytkowników. Oprogramowanie nazywa się uTag i odtwarza wszystkie funkcje Samsung Find. Nie trzeba zatem być posiadaczem telefonu firmy z Korei Południowej, aby skorzystać z podglądu położenia zawieszki, w tym precyzyjnej lokalizacji UWB, włączyć alarm czy zmienić dzwonek. Możliwa jest również personalizacja przycisku, alarm związany ze śledzeniem przez nieznany lokalizator Galaxy SmartTag oraz możliwość dzielenia się urządzeniem z rodziną.
Gdzie zatem jest haczyk? Nie jest to całkowite odcięcie się od koreańskiego producenta – aby całość działała jak należy, trzeba skorzystać ze zaktualizowanej wersji aplikacji SmartThings. Zmieniona apka omija autoryzację sprawdzającą, czy używany smartfon został wyprodukowany przez Samsunga. Nie martwcie się – uTag automatycznie pobiera spatchowaną wersję SmartThings.
Następnym i ostatnim krokiem jest podwójne zalogowanie się na konto Samsunga. Za pierwszym razem sprawdzona zostaje lista wszystkich urządzeń w systemie SmartThings. Za drugim razem nawiązywane jest połączenie z API Samsunga. Całe oprogramowanie oparto na kodzie open source i możecie je pobrać oraz obejrzeć na platformie GitHub. Minimalna wspierana wersja systemu to Android 11. Root nie jest wymagany, jednak jego obecność ułatwia wykorzystanie modułu Xposed, aktualizującego SmartThings w czasie rzeczywistym.