komputer bezpieczeństwo dysk
Image by TheDigitalWay from Pixabay

Files by Google z nową funkcją dla tych, którzy mają coś do ukrycia

Firma Google konsekwentnie rozwija dostarczane przez siebie aplikacje dla systemu Android. Wkrótce odświeżenia może doczekać się również domyślny menadżer plików – Files by Google. Wczesne wersje rozwojowe aplikacji wskazują na to, że zaoferuje narzędzie dla tych, którzy nie chcą, by wszystko, co przechowują na urządzeniu, było jawne.

Files by Google: korzystacie?

Aplikacja Files by Google to narzędzie do zarządzania plikami znajdującymi się w pamięci danego urządzenia pracującego pod kontrolą systemu Android. W przypadku smartfonów Google Pixel oraz modeli wykorzystujących system w wersji Android One, to właśnie Files by Google jest oprogramowaniem domyślnym.

Smartfony wyposażone w nakładki poszczególnych producentów na ogół korzystają z menadżerów plików dostarczanych przez autora nakładki. Tak dzieje się w przypadku wszystkich wiodących producentów: Xiaomi, Samsunga, Huawei czy Oppo, przez co popularność aplikacji dostarczanej przez Google jest nieco mniejsza niż YouTube, Google Maps czy Gmaila.

Mimo, że producenci wyposażyli swoje nakładki w autorskie rozwiązania, wszyscy chętni mogą pobrać Files by Google ze Sklepu Google Play. A czy Wy z niej korzystacie?

Bezpieczny folder? Teraz również na Androidzie

W wersji rozwojowej aplikacji, do której dotarli specjaliści z XDA Developers, pojawiła się nowa, interesująca funkcja: możliwość utworzenia folderu zabezpieczonego hasłem.

Files by Google
fot.via XDA Developers

Korzystanie z nowej funkcji jest banalnie proste. Z menu aplikacji wystarczy wybrać opcję Bezpieczny Folder, a przy jego pierwszym wybraniu nadać PIN uprawniający do uzyskania dostępu do rzeczy znajdujących się wewnątrz. Co istotne, nadany PIN jest jedynym zabezpieczeniem – jego zapomnienie spowoduje nieodwracalną utratę dostępu do zgromadzonych treści.

Files by Google
fot. via XDA Developers

Przenoszenie danych do bezpiecznego folderu również jest bardzo proste, wystarczy, korzystając z Files by Google wskazać pliki, które chcemy przenieść i z listy opcji wybrać Przenieś do bezpiecznego folderu.

Files by Google
fot. via XDA Developers

Nowe narzędzie przygotowywane przez amerykańskiego producenta przyda się wszystkim tym, którzy w telefonie przechowują szczególnie poufne dane. Czy tylko? Kolega mi powiedział, że niektórzy wykorzystują ukryte i zabezpieczone foldery do przechowywania materiałów z ulubionych Świerszczyków. Oznacza to, że nowe rozwiązanie może trafić w potrzeby większej grupy użytkowników.