fot. rawpixel.com / Pexels

Kiedy eSIM w Play? Są nowe informacje

Jako pierwsze i na razie jedyne w Polsce standard eSIM zaczęło obsługiwać Orange. Pozostali operatorzy jeszcze nie oferują świadczenia usług w ten sposób, ale Play i T-Mobile się do tego przymierzają. Fioletowy operator podzielił się nowymi informacjami na temat wdrożenia tego rozwiązania w ramach jego infrastruktury.

Co to jest eSIM?

eSIM to skrót od angielskich słów „embedded sim”, czyli „wbudowanej karty SIM”. W przeciwieństwie do klasycznych, plastikowych kart SIM, eSIM jest zintegrowana z innymi podzespołami w urządzeniu mobilnym i nie da jej się ani wyjąć, ani włożyć.

Z eSIM korzystają m.in. Apple w najnowszych iPhone’ach i smartwatchach Apple Watch, Google w smartfonach Pixel i Samsung w smartzegarku Galaxy Watch LTE. W Polsce aktualnie rozwiązanie to obsługuje wyłącznie Orange, ale do wsparcia dla wbudowanych kart SIM przymierzają się także inni operatorzy.

Kiedy eSIM w Play?

Jeszcze do niedawna Play deklarował, że nie zamierza wdrażać standardu eSIM. Fioletowy zmienił jednak zdanie i pod koniec marca 2019 roku poinformował, iż rozpoczął prace mające na celu udostępnienie tego rozwiązania klientom.

W opublikowanym w minioną sobotę filmie rzecznik Play wraz z zaproszonym gościem poruszyli kilka istotnych kwestii, w tym także przyszłości eSIM. Jak możemy się z niego dowiedzieć, „w tej chwili eSIM jest na etapie wdrażania po stronie sieciowej; najpierw musi powstać infrastruktura, serwery, do których telefony będą mogły być podłączane”.

Kiedy etap ten się zakończy, odpowiedni dział rozpocznie przeprowadzanie testów. I chociaż nie padła konkretna data wdrożenia eSIM w Play, to rzecznik operatora zapewnił, że na pewno stanie się to w 2019 roku. Jednocześnie też zadeklarowano, że rozwiązanie to będą obsługiwać urządzenia różnych marek, nie tylko Apple, ponieważ wykorzystany zostanie standard opracowany przez GSMA (czyli podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Orange).

Co jeszcze w Play?

We wspomnianym filmie rzecznik Play wraz ze swoim gościem poruszają też kilka innych kwestii, m.in. temat oprogramowania operatorskiego, które jest preinstalowane na urządzeniach sprzedawanych przez tę sieć, a także aktualizacji systemowych. Pod koniec jest też subiektywna ocena sytuacji Huawei. Jeśli interesują Was te tematy, warto obejrzeć.

https://youtu.be/mrrzIFekVlw

Źródło: Gruszka thePLAYer