(fot. Escobar Inc)

Escobar Fold 1 – składany smartfon stworzony przez brata Pablo Escobara

Roberto, brat kolumbijskiego barona narkotykowego Pablo Escobara, postanowił rzucić wyzwanie firmom technologicznym. Oto Escobar Fold 1, czyli niedrogi składany smartfon.

Reklama

Brat „króla kokainy” chce zostać „królem składanych smartfonów”?

Smartfony, które można rozłożyć, aby zyskać większą powierzchnię wyświetlacza, ze względu na wysoką cenę i dostępność pozostają tylko ciekawostką. Trzeba jednak przyznać, że naprawdę interesującą – Samsung Galaxy Fold, Huawei Mate X czy Motorola razr to jedne z bardziej ekscytujących tegorocznych urządzeń.

Reklama

Escobar Fold 1 jest natomiast składanym smartfon w cenie 349 dolarów, czyli około 1350 złotych bez podatku VAT. Jak twierdzi Roberto Escobar, udało się to osiągnąć dzięki pominięciu pośredników, smartfon jest bowiem sprzedawany bezpośrednio przez jego firmę. Cóż, nie jestem do końca usatysfakcjonowany tym tłumaczeniem, ale załóżmy, że faktycznie jest ono prawdziwe.

(fot. Escobar Inc)

Co ciekawe, w wywiadzie udzielonym dla Digital Trends, Escobar zdradził swoje ambitne plany. Jego celem nie jest wyłącznie wprowadzenie niedrogiego składaka, ale również pokonanie Apple. Plan raczej niemożliwy do zrealizowania, ale zawsze warto marzyć. Ponadto, zamierza on wnieść pozew zbiorowy przeciwko firmie Tima Cooka. Podobno Apple oszukuje klientów, sprzedając słabe smartfony w znacznie zawyżonej cenie.

Escobar Fold 1 – specyfikacja

Po rozłożeniu użytkownik otrzymuje do dyspozycji 7,8-calowy wyświetlacz Full HD+ wykonany w technologii AMOLED. Roberto dodaje, że ma on charakteryzować się wysoką wytrzymałością oraz zapewniać wyższą trwałość na złożenia i rozłożenia niż Samsung Galaxy Fold.

Nie zabrakło specjalnego etui. (fot. Escobar Inc)

Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor Snapdragon z serii 8, a przetwarzaniem grafiki zajmuje się układ Adreno 640. Zależnie od wersji, na pokładzie znajduje się 6 lub 8 GB RAM i 128 lub 512 GB na dane. Możliwe jest również skorzystanie z karty pamięci o maksymalnej pojemności 256 GB.

Dwie kamery mają 20 i 16 Mpix, pojemność akumulatora wynosi 4000 mAh, nie zabrakło gniazd na dwie karty SIM i złącza USB typu C. Całość działa pod kontrolą Androida 9.0 Pie.

Escobar wspomina, że w urządzeniu zastosowano specjalne zabezpieczenia, które mają utrudnić dostanie się do wrażliwych danych. Nie jest on w 100% bezpieczny, ale podobno ma zapewniać wyższą prywatność niż smartfony Samsunga czy Apple, również pod względem ochrony przed rządami państw.

Smartfon jest sprzedawany za pośrednictwem oficjalnej strony. Pierwsza partia jest ograniczona do 100 tys. egzemplarzy. Ceny przedstawiają się następująco: 6 GB RAM i 128 GB na dane za 349 dolarów, 8 GB RAM i 512 GB na pliki za 499 dolarów. Smartfon jest więc naprawdę tani, jak na składaka… podejrzanie tani.

źródło: Digital Trends, Escobar Inc