(źródło: Epic Games Store)

Korzystasz z Epic Games Store na Windows 10? To może oznaczać koniec zabawy

Epic Games Store to jeden z niewielu launcherów do gier, które do tej pory starały się działać na wiekowych wersjach systemu Windows. Nadchodzą jednak zmiany, które mogą dotknąć posiadaczy starszych maszyn.

Windows 10 (32-bit) nie lubi się już z Epic Games Store

Pamiętam swoje zdziwienie, kiedy jakiś czas temu okazało się, że launcher EA App nie działa na komputerze moich rodziców, którzy korzystali z 32-bitowej wersji Windowsa 10. Dla nich brak możliwości grania w ulubione Simsy to jak wyrok.

Okazuje się, że nie tylko Electronic Arts zaplanowało porzucenie starszych wersji systemu Windows. Na przykład od 1 stycznia 2024 roku aplikacja Steam domyślnie nie jest wspierana na systemach Windows 7/8/8.1. Epic Games poszedł o krok dalej.

Zgodnie z nowym powiadomieniem na stronie wsparcia EGS, już w czerwcu 2024 roku launcher Epic Games Store przestanie być wspierany na systemach:

  • Windows 7,
  • Windows 8,
  • Windows 8.1,
  • Windows 10 (32-bit).

Nie oznacza to, że EGS nie uruchomi się na maszynach z tymi wersjami Windowsa, jeśli dotychczas był na nich zainstalowany. Nie będzie jednak otrzymywać aktualizacji, w tym tych związanych z bezpieczeństwem. Z oficjalnej strony znikną także instalatory dla nich. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że po jakimś czasie launcher straci część funkcji lub po prostu przestanie poprawnie działać.

Co jest poniekąd pocieszające, jeśli korzystamy z Windowsa 10 w wersji 64-bitowej, Epic Games Store nadal będzie na nich działał bez problemów, a także będzie otrzymywał stosowne poprawki.

Jeśli chodzi o maszyny Apple, to program uruchamiający Epic Games nadal obsługuje macOS 10.13 lub jego nowsze edycje.

Epic zamierza uruchomić własny sklep na iOS

Epic od lat ma na pieńku z Apple, czego dowodem jest to, że przedstawiciele tych firm częściej spotykają się ze sobą na salach sądowych niż przy stołach konferencyjnych. Oczywiście wszystko rozbija się o pieniądze, które gigant z Cupertino chętnie by przytulił, gdyby tylko Fortnite był dostępny w sklepie App Store.

Na oficjalnym koncie Epic Games Store pojawiła się zapowiedź sklepu z aplikacjami, który firma ma zamiar udostępnić użytkownikom platform iOS oraz Android. Nie sprecyzowano, kiedy się to stanie, ale skoro Epic pokusił się o taki zwiastun, to spodziewalibyśmy się takiej opcji jeszcze w tym roku.