DLSS już w Steam na Linuxie
(fot. Steam)

Steam przestaje wspierać te wersje Windowsa

Posiadanie starszych Windowsów, może być naprawdę problematyczne – nie dość, że zostały już oficjalnie porzucone przez Microsoft, to jeszcze niektóre aplikacje mogą na nich nie działać. W 2024 roku komputery ze starym Windowsem nie odpalą nawet Steama.

Steam nie zadziała na starszych Windowsach. To dobrze

Wsparcie starszych systemów kiedyś musi się skończyć, aby producenci mogli w stu procentach skupić się na swoich najnowszych rozwiązaniach. To przecież one są przyszłością gamingu, bowiem programiści wprowadzają udogodnienia dla graczy tylko na najnowszych wydaniach.

Niebawem przyjdzie czas na popularną platformę z grami, Steam. Aplikacja Valve po prostu się nie włączy na starszych Windowsach, a gracze nie będą mogli uruchomić żadnej gry z Biblioteki. Ten dzień nadchodzi wielkimi krokami, bo koniec Steama na tych wydaniach systemu nadejdzie już 1 stycznia 2024.

Taką informację dostaliśmy bezpośrednio od Valve, ponieważ w opisie nowego klienta Steam Beta z 27 marca, dodano komunikat o końcu wsparcia dla Windows 7/8/8.1. Czy kogoś to powinno dziwić? Tak naprawdę nie, bo gracze, którzy już mieli przejść na Windowsa 10/11, już dawno to zrobili.

Gracze już dawno skreślili starsze Windowsy

Ukochany przez wielu Windows 7, a także (w opinii wielu) nieudane Windows 8 i 8.1, skończyły już swój żywot – Microsoft porzucił te systemy początkiem tego roku. Niemniej jednak, dla graczy te systemy były przekreślone już znacznie wcześniej.

Według bazy danych Valve, tylko 1,52% ankietowanych użytkowników wciąż uruchamia Steama na Windowsie 7, zaś 0,34% na Windowsie 8.1. Reszta używa Windowsa 10 lub 11.

Steam systemy Windows procentowo
(źródło: Steam)

Dlaczego większość graczy porzuciła starsze wydania systemów operacyjnych? Po pierwsze – biblioteki. DirectX 12, który był potrzebny do obsługi technologii ray tracing, wymagał Windowsa 10 – poprzednie systemy nie wspierały tej wersji. Po drugie, sterowniki. NVIDIA już w październiku 2021 roku wydała pierwszą wersję aktualizacji sterowników, która była dedykowana tylko Dziesiątce.

Sprawa się ma inaczej dla kart graficznych AMD Radeon, ponieważ najnowsze sterowniki dla Windowsa 7 zostały wydane w lipcu ubiegłego roku. Dla Windows 8.1, najnowsze wydanie pochodzi z… lipca 2017 roku. Jak widać, gracze na Siódemce mieli łatwiej pod tym względem, ale i tak większość z nich przeszła na Windows 10.