(fot. Blue Media)

Elektroniczne płatności na kolejnych autostradach. Poznaliśmy plany na 2020 rok

Przejazd na wybranych odcinkach autostrad należących do GDDKiA stanie się znacznie wygodniejszy. Plany zakładają wprowadzenie nowego systemu pobierania opłat.

Państwowe autostrady z elektronicznym system płatności

Serwis Autokult, powołując się na wypowiedź sekretarza stanu Ministerstwa Infrastruktury Rafała Webera, informuje, że w przyszłym roku na wybranych odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad pojawi się nowy system pobiera opłat. W założeniach ma on działać na zasadzie „zwolnij i przejedź”.

Zmiany będą dotyczyć odcinka autostrady A4 pomiędzy Sośnicą a Wrocławiem. Następnie elektroniczna metoda płatności będzie wdrożona na autostradzie A2 na trasie pomiędzy Koninem a  Strykowem.

Jeździłem BMW X5 – potężny SUV, który sam wyjedzie ze ślepej uliczki (test)

Nie będziemy musieli stać w korku do bramek. Wystarczy, że kamera rozpozna numer rejestracyjny naszego samochodu, a przejazd zostanie otworzony. Opłata będzie pobierana automatycznie z konta użytkownika. Jak podaje biuro prasowe GITD, celem jest zapewnienie rozwiązania jak najbardziej przyjaznego dla kierowcy. System ma oferować sprawny przejazd, a także spójność rozwiązań z już istniejącymi w Polsce.

Jeśli uda się dotrzymać wstępnie zakładanych terminów, to zmiany na autostradach powinny zostać wdrożone w wakacje. To byłoby z pewnością spore ułatwienie dla osób wybierających się na urlop. Obecnie udało się przeprowadzić dialog techniczny i wkrótce ma zostanie rozpisany przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie nowego systemu płatności.

Automatyczne płatności są już dostępne

Aktualnie na wybranych odcinkach można korzystać z systemu Autopay. Wdrażany jest on na kolejnych odcinkach autostrad od 2018 roku. Początkowo jego dostęp był mocno ograniczony, a testy przeprowadzane były na całej długości trasy między Rusocinem a Nową Wsią.

Aplikacja Autopay.

Po sukcesie programu pilotażowego podjęto decyzję o rozszerzeniu dostępności Autopay. W tym roku trafił na wszystkie bramki autostrady A1, a także można z niego korzystać na A4 między Katowicami a Krakowem.

W celu rozpoczęcia korzystania z Autopay wystarczy pobrać aplikację w wersji na Androida lub iOS. Następnie logujemy się na konto w systemie Blue Media. Kolejnym krokiem jest dodanie swojego samochodu (może być oczywiście więcej niż jeden). Usługa wymaga podania marki i numerów tablic rejestracyjnych. Opłaty za przejazd są pobierane automatycznie z wcześniej dodanej karty płatniczej.

Polecamy również:

Volkswagen przyspiesza z samochodami elektrycznymi

źródło: Autokult