aplikacja eDO App
źródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Aplikacja eDO App umożliwia od teraz też odczytanie warstwy elektronicznej paszportu

Aplikacja eDO App, która pozwala wykorzystać potencjał dokumentów z warstwą elektroniczną w domowym zaciszu, właśnie wzbogaciła się o możliwość odczytania jej z paszportu. Ponadto odpowiedzialna za nią Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zapowiedziała kolejne, nowe funkcjonalności.

Aplikacja eDO App została udostępniona w sklepach Google Play i App Store w czerwcu 2020 roku. Od kilku dni mogą ją pobrać (z AppGallery) również właściciele smartfonów Huawei z HMS.

eDO App pozwala od teraz odczytać też warstwę elektroniczną paszportu

Odpowiedzialna za ten program Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie zwalnia tempa – właśnie poinformowała o nowej funkcji, która pozwala odczytać warstwę elektroniczną z paszportu. Dzięki temu posiadacze tego dokumentu mogą m.in. sprawdzić jego autentyczność.

Aby skorzystać z nowej funkcji, należy pobrać najnowszą wersję aplikacji o oznaczeniu 1.0.14, która jest już dostępna w sklepach Google Play i AppStore (w AppGallery widnieje jeszcze starsza – 1.0.12.1).

eDO App odczytanie warstwy elektronicznej z paszportu
źródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Odczytanie warstwy elektronicznej z paszportu przy użyciu aplikacji eDO App jest bardzo proste – wystarczy włączyć moduł NFC w smartfonie i uruchomić program, a następnie dotknąć MENU i wybrać opcję „Wyświetl dane z e-dowodu lub paszportu”, a potem „Paszport, karta pobytu lub inny dokument z warstwą elektroniczną”.

W kolejnym kroku należy zeskanować odpowiednią stronę i dotknąć przycisk „DALEJ” (wcześniej można zaznaczyć kwadracik, aby aplikacja zapamiętała dane), a następnie położyć smartfon z włączonym NFC na stronę paszportu z warstwą elektroniczną.

Po pomyślnym zeskanowaniu, wyświetlą się dane z dokumentu. W moim przypadku nie są one jednak pełne – przy numerze PESEL, miejscu urodzenia, dacie wydania paszportu i organie wydającym widnieje adnotacja „Brak danych”. Widoczne są jedynie zdjęcie, imię, nazwisko, data urodzenia i data ważności paszportu.

Odczytanie warstwy elektronicznej jest możliwe w przypadku paszportów, które zostały wydane od 2006 roku. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podaje, że jest ich blisko 15 mln.

PWPW przy okazji zapowiedziała też, że ma w planach wprowadzić do aplikacji eDO App „kolejne funkcjonalności, które pozwolą usprawnić procesy weryfikacji tożsamości czy zawierania umów na odległość”. Mają one zostać udostępnione użytkownikom w drugim kwartale 2021 roku.

Na koniec przypomnę, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zajmuje się m.in. wydawaniem nie tylko paszportów, ale także dowodów osobistych, praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i kart pojazdu.