Twój e-PIT
Twój e-PIT (źródło: Ministerstwo Finansów)

Twój e-PIT za 2020 rok jest już gotowy. Rozlicz PIT przez internet

Chyba nikt tego nie lubi, ale raz w roku trzeba złożyć zeznanie podatkowe. Usługa Twój e-PIT na szczęście to znacząco upraszcza. Już można złożyć PIT za 2020 rok przez internet.

Reklama

Już kolejny rok z rzędu Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia usługę Twój e-PIT, która pozwala prosto i szybko złożyć zeznanie podatkowe za poprzedni rok przez internet (dokładniej po raz trzeci). Jak co roku, podatnicy mogą skorzystać z niej od 15 lutego.

Twój e-PIT za 2020 rok jest już gotowy. Złóż PIT przez internet

Niektórzy z Was być może wciąż są w miłosnym nastroju po wczorajszych Walentynkach, ale niestety czas wrócić na ziemię, bo po pierwsze – jest poniedziałek, a po drugie – trzeba wypełnić swój obywatelski obowiązek.

Usługa Twój e-PIT po raz pierwszy została udostępniona w ramach e-Urzędu Skarbowego, a nie poprzez dedykowaną stronę internetową. Wygląda na to, że aktualnie są z nim jakieś problemy, ponieważ są trudności w zalogowaniu się do tej platformy. Mnie udało się to zrobić dopiero za którymś razem, więc wskazana jest cierpliwość.

e-Urząd Skarbowy błąd Twój e-PIT
fot. Tabletowo.pl

Usługa jest dostępna na stronie podatki.gov.pl. Aby przejść do Twój e-PIT, należy się zalogować za pomocą Profilu Zaufanego, e-dowodu osobistego lub bankowości elektronicznej bądź danymi podatkowymi albo przez aplikację mObywatel. Możliwości jest zatem sporo, więc nikt nie powinien mieć problemu, aby rozliczyć PIT przez internet.

Po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT użytkownik zobaczy przygotowany PIT za 2020 rok. Krajowa Administracja Skarbowa tworzy je na podstawie zebranych danych, ale może się zdarzyć, że czegoś brakuje – wówczas można edytować swoje rozliczenie, a przy okazji dodać też ulgi, ponieważ te nie są naliczane automatycznie. Da się również wskazać organizację, której przekaże się 1% swojego podatku (nie zapomnijcie o tym, bowiem nic to Was nie kosztuje!), a także rachunek do zwrotu nadpłaconego podatku (a w przypadku podatku do zapłaty, system wygeneruje dla użytkownika indywidualny mikrorachunek podatkowy).

W usłudze Twój e-PIT przygotowane są rozliczenia PIT-37, PIT-38, PIT-28 i PIT-36. Użytkownicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje zeznania do 30 kwietnia 2021 roku (wyjątkiem jest PIT-28 – ten trzeba złożyć do 1 marca 2021 roku).

Warto też dodać, że dzięki usłudze Twój e-PIT rozliczenie podatkowe PIT-37 oraz PIT-38 zostanie automatycznie złożone w wymaganym terminie, nawet jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań ani nie złoży zeznania w innej formie.