PlayStation 5: Digital Edition
PlayStation 5: Digital Edition (źródło: Sony)

Jeszcze kilka miesięcy i będziemy mogli zainstalować w PlayStation 5 dodatkowy dysk

Jednym z większych mankamentów PlayStation 5 jest ograniczona przestrzeń dyskowa. Gry robią się coraz większe i potrzebują mnóstwo miejsca. Ci, którzy lubią trzymać na konsoli po kilka grubych tytułów, za kilka miesięcy będą mogli dorzucić do swojego PS5 dodatkowy dysk.

Tytuły AAA potrafią zajmować ćwierć dysku PS5

Już teraz na dyski PlayStation 5 można pobierać gry, które wymagają ogromnej ilości miejsca. Przed instalacją Call of Duty: Modern Warfare na przykład, trzeba zastanowić się, czy w pamięci konsoli znajdziemy jakieś 230 GB GB wolnej przestrzeni, bo taka z tego tytułu jest kobyła. W miarę upływu czasu, liczba tytułów, które będą zajmować więcej niż 200 GB na dysku, będzie wzrastać. A SSD w PlayStation 5 z gumy nie jest. Mimo że jego nominalna pojemność to 825 GB, to dla użytkownika pozostaje już tylko 667 GB.

Pewnym ratunkiem dla posiadaczy PlayStation 5 jest slot na dodatkowy dysk SSD PCIe 4.0 M.2. Sęk w tym, że Sony nie umożliwiło obsługi tego rozszerzenia na premierę konsoli. Jak na razie nie jest to może specjalnie palący problem, ale z biegiem czasu niektórym użytkownikom PS5 może naprawdę zacząć brakować miejsca na ulubione produkcje. Odsiecz powinna nadejść latem tego roku.

Obsługa dodatkowego dysku SSD za kilka miesięcy

Co prawda niektórzy pewnie liczyli na to, że Sony szybciej odblokuje możliwość wykorzystania dodatkowego slotu na dysk SSD w PlayStation 5, ale jak na razie musimy studzić swój zapał. Zgodnie z raportem Bloomberga, odpowiednie furtki w oprogramowaniu konsoli otworzy aktualizacja, którą planuje się na lato tego roku. Jak na razie, rzecznik Sony zdradził tylko tyle, nie sugerując nawet, które z dysków będą obsługiwane. Odpowiednie szczegóły mają zostać ogłoszone w późniejszym terminie.

Oprócz udostępnienia możliwości rozszerzenia pamięci PlayStation 5, aktualizacja odblokuje także wyższe prędkości wentylatora chłodzącego obudowę konsoli. Choć w tym momencie nawet najbardziej złożone graficznie gry nie są w stanie wytworzyć krytycznych temperatur wewnątrz obudowy, to dodatkowa wentylacja podzespołów niczemu nie zawadzi.

Nasz test nagrzewania się PlayStation 5 podczas gry możecie przeczytać, przechodząc do artykułu poniżej.