Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 5

PlayStation 5 będzie mieć dysk 825 GB tylko na papierze. W rzeczywistości znacznie mniej się na nim zmieści

Cała nadchodząca generacja konsol stoi super szybkimi dyskami, które mają rozwiązać wiele problemów z doczytywaniem się gier, ekranami ładowania i całą resztą. PlayStation 5 też taki zaoferuje, choć o nietypowej pojemności – 825 GB. Teraz dowiadujemy się jednak, że użytkownicy dostaną do dyspozycji znacznie mniejszą przestrzeń. Może to zostać źle przyjęte przez klientów.

PlayStation 5 z tylko 664 GB do dyspozycji

Taką informację podaje jeden z portali na temat gier wideo, VG247, powołując się na obrazek załączony poniżej. Jest to zwyczajna informacja na konsoli Sony o tym, ile zużywamy miejsca przeznaczonego do naszej dyspozycji – w tym wypadku jest to 664 GB.

PlayStation 5

To oznacza 664 GB na gry czy aplikacje. Chociaż dyski SSD są warte każdych pieniędzy, bo w ich przypadku można mówić przede wszystkim o korzyściach (choć wady też można znaleźć), to 664 GB to naprawdę mało.

To miejsce, które wykorzystają wszystkie zainstalowane przez użytkownika gry, aplikacje i inne rzeczy, choćby wykonane przez niego zdjęcia. Można zatem przypuszczać, że pozostałe 161 GB, które zniknęło, to pliki należące do systemu PlayStation 5.

Wydaje się to dużo, ale podobnie Xbox Series X z 1 TB w rzeczywistości zaoferuje graczom 802 GB wolnego miejsca. Microsoft znalazł jednak na to swoje rozwiązanie i wraz z Seagate wziął się za dedykowane dyski SSD, które rozszerzą pojemność tych wbudowanych w Xbox Series X lub Xbox Series S.

664 GB to trochę za mało

To pierwsze, o czym pomyślałem przy tej wiadomości. Zwłaszcza że jeszcze kilka godzin temu czytałem o tym, że Call of Duty: Modern Warfare nie mieści się już na dysku SSD o pojemności 250 GB. To teraz wyobraźcie sobie dwie takie gry i na PlayStation 5 zaczynie powoli brakować miejsca!

Call of Duty: Modern Warfare
Call of Duty: Modern Warfare

A w końcu odświeżone po raz któryś Grand Theft Auto V na PlayStation 5 również trochę go zajmie. Dodajmy do tego jeszcze jeden czy dwa tytuły ekskluzywne Sony i okaże się, że lada moment trzeba będzie walczyć o miejsce na dysku.

Mimo wszystko przy dosłownych rozmiarach gier wideo z ich całymi otwartymi światami i zawartością na kilkadziesiąt godzin, większość graczy może nie potrzebować instalować w momencie ogrywania ww. kolejnych tytułów.

Zobacz też: