e-ink-gallery-3-tło
Źródło: E Ink

Nowe wyświetlacze e-ink niczym ekrany w najdroższych smartfonach

Ten, kto myślał, że czytniki e-booków niczym nas nie zaskoczą i czeka nas stagnacja w tej gałęzi technologii, nie mógł się bardziej mylić. Wkrótce zobaczymy urządzenia z zaskakującą specyfikacją.

Wyginające się czytniki e-booków? Bardzo chętnie

I w nagłówku wcale nie chodzi mi o przyłożenie dużej siły i łamania urządzeń w pół. Jak wspominałem kilka dni temu, firma E Ink na zbliżających się targach Taiwan Touch miała pokazać nową generację wyświetlaczy używanych głównie na banerach reklamowych i w czytnikach e-booków. E Ink Gallery 3 Color ePaper miał wprowadzić wiele zmian względem poprzednich generacji ekranów. Jak się okazuje, firma dotrzymała słowa.

czytniki e-booków zginany ekran zdjęcie
Źródło: E Ink

Nowy wyświetlacz E Ink bazuje na platformie Advanced Color ePaper, dzięki której za odwzorowanie pełnej przestrzeni barw odpowiada „tusz” w czterech kolorach – cyjanowym, magencie, żółtym oraz białym. Firma popracowała również nad odświeżaniem ekranu – w czarno-białych tekstach kolejna strona pojawia się w 350 milisekund, tryb szybkiego koloru wprowadza zmiany w 500 ms, standardowy w 750 ms a opcja najlepszego koloru potrzebuje 1500 ms. Dla porównania, warto wspomnieć że pierwsza generacja E Ink Gallery wymagała dwóch sekund na odświeżenie czarno-białej treści, a kolorowa strona generowała się w 10 sekund!

Ponadto E Ink Gallery 3 oferuje dwukrotnie większą gęstość pikseli na ekranie – zamiast 150 ppi mamy więc 300 ppi. Czytniki e-booków wyposażone w wyświetlacz nowej generacji skorzystają też z rysika. Częstotliwość odświeżania powierzchni, na której będziemy rysować wynosi 30 ms.

Ostatnie dwie technologie o których warto wspomnieć to ComfortGaze – przednie podświetlenie ekranu, które ogranicza emisję światła niebieskiego oraz fakt, że wyświetlacz e-ink, niczym nowoczesne OLED-y, jest w stanie się wygiąć. Pierwsze składane, czarno-białe ekrany firma pokazywała już 2 lata temu, jednak podejrzewam że debiutująca dziś technologia, wraz z szerokim odwzorowaniem kolorów i szybkim odświeżaniem stron jest w stanie faktycznie zawojować rynek.

Kiedy pojawią się pierwsze czytniki e-booków wyposażone w ekran E Ink Gallery 3, tego nie wiadomo. Miejmy nadzieję, że producenci nie każą nam czekać zbyt długo na składane, kolorowe urządzenia.