Creative Sound Blaster KATANA V2X (fot. Creative)

Soundbar nie musi być wielki, żeby dobrze grał. Oto Creative Sound Blaster KATANA V2X

Creative ma bardzo dobrą renomę, jeśli chodzi o produkcję sprzętu muzycznego. Dlatego wielu zainteresuje wydanie kolejnej wersji udanego soundbara – Sound Blaster KATANA V2X.

Nowy soundbar Creative’a

Creative wsłuchał się w opinie swoich użytkowników. Ci ogólnie rzecz biorąc chwalili jakość soundbara Sound Blaster KATANA V2, ale nie we wszystkich pomieszczeniach było miejsce na zainstalowanie sporawego subwoofera. Producent z niego nie zrezygnował, ale zdecydował się zmniejszyć – aż o 40%. W ten sposób powstał nowy model, łączący jakość poprzedniej wersji z kompaktowością.

Pod względem możliwości muzycznych niewiele się zmieniło – w urządzeniu znajduje się, wielokrotnie nagradzany, wielordzeniowy przetwornik DSP, opatentowany potrójny wzmacniacz, technologia super X-FI, tryb SXFI Battle mode, dwa mikrofony jednokierunkowe typu MEMS. Do tego zastosowano kilka innych sztuczek, by emitowany dźwięk był jak najlepszy.

Sound Blaster KATANA V2X (fot. Creative)
Sound Blaster KATANA V2X (fot. Creative)

Za samą reprodukcję dźwięku odpowiadają wbudowane podwójne głośniki wysokotonowe z kopułką tekstylną o przekątnej 0,75 cala, podwójne głośniki średniotonowe 2,5 cala skierowane w górę i subwoofer 5,25 cala o dużym skoku membrany. Z przodu soundbara mamy obligatoryjne gniazdo audio jack 3,5 mm dla podłączenia ulubionych słuchawek.

Sound Blaster KATANA V2X (fot. Creative)

Co ciekawe, soundbar ma wbudowany mikrofon, więc może być całkiem przydatnym patentem do postawienia pod gamingowy monitor – bez przeszkód skomunikujemy się za jego pomocą z zespołem w grach sieciowych. Na tylnym panelu listwy dźwiękowej znajdziemy porty, które można wykorzystać do połączenia z takimi urządzeniami jak: PC, Mac, PS5, PS4, Xbox Series X, S, Xbox One czy Nintendo Switch.

Specjalne opcje dla graczy

Aplikacja Creative umożliwia regulowanie ustawień poszczególnych technologii i trybów działania. A jest tego sporo, bo Sound Blaster KATANA V2X obsługuje Sound Blaster Acoustic Engine, Sound Blaster Surround, Dolby Audio, Dolby Digital Decoding, Crystal Voice, Crystalizer i Smart Volume Dialog+. Pomagają one w emisji czystego dźwięku, ale także w kształtowaniu tego pobranego przez mikrofon.

Sound Blaster KATANA V2X (fot. Creative)
Sound Blaster KATANA V2X (fot. Creative)

Gracze mogą docenić tryb Scout, który ma za zadanie wyostrzać i podbijać najważniejsze dźwięki takiego typu jak kroki przeciwnika, przeładowania broni itp. Dzięki tej funkcji usłyszymy dźwięk szybciej i na większą odległość. Tryb ten jest dostępny zarówno w trybie głośnikowym, jak i słuchawkowym.

Oprócz tego, fani FPS-ów mogą przetestować technologię pozycjonowania dźwięku SXFI Battle Mode. Używając tej funkcji jesteśmy w stanie dokładnie i precyzyjnie usłyszeć w jakim miejscu znajduje się inny gracz.

I na koniec – kwestia wyglądu. Ponieważ sprzęt gamingowy często jest kolorowy, także nowy soundbar Creative’a nie odstaje pod tym względem. W zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania, który ma w pełni programowalne przyciski, pod którymi możemy ustawić np. profile dźwiękowe lub oświetlenie RGB.

Sound Blaster KATANA V2X będzie można zakupić w cenie 1449 złotych.