Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

Właśnie mija pierwszy tydzień kwarantanny. Miliony osób spędza ten czas w swoich czterech ścianach, patrząc na świat zewnętrzy przez okna. By nie zwariować, wielu z nas w czasie wolnym poświęca się swoim ulubionym dodatkowym zajęciom, odkrywają nowe hobby lub… grają.

Nie każdy ma peceta, wielu z nas bardziej preferuje konsole – czy to Nintendo czy PS, a na Xbox kończąc. Ale jak urozmaicić nasz zestaw? Czy da się jakoś rozbudować gotowy zestaw od producenta?

W dzisiejszym materiale przygotowałem dla was garść fajnych gadżetów, które urozmaicą nasze konsolowe zestawy o dodatkowe funkcje lub po prostu sprawią, że pozbędziemy się niektórych problemów.

Każda kategoria będzie zawierała informacje odnośnie trzech różnych rodzajów konsol – PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch. Przy każdym dziale postaram się znaleźć możliwości rozbudowy tych trzech konsol o dany temat. Zaczynajmy.

Brakuje pamięci?

Problem z brakiem dostępnej przestrzeni dyskowej jest dość powszechny, szczególnie, jak mamy dużo tytułów, a niekoniecznie chcemy coś usuwać z dysku. Rozwiązań problemu jest kilka.

Xbox. Najpopularniejszym i najwygodniejszym sposobem jest podłączenie dodatkowego dysku HDD do naszej konsoli. Dedykowane dyski przygotowała firma Seagate w całkiem niezłej cenie, bo za dodatkowe 2 TB HDD do naszej konsoli przyjdzie nam zapłacić niecałe 330 złotych, a za 4 TB – nieco ponad 500 złotych:

Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

PlayStation 4. Tutaj mamy dwie fajne możliwości – tak, jak w przypadku Xbox, mamy możliwość dokupienia 2 TB HDD w cenie około 350 złotych – Seagate STGD2000400.

Ale to nie wszystko, bo mamy 2020 rok – dlaczego by nie zastosować zamiast HDD dysku SSD? Wymiana dysku w naszym PlayStation to prosta operacja (wiele poradników, jak to zrobić krok po kroku, znajdziemy na YouTube), a sprawi, że nasza konsola przyspieszy – nie tak, jak komputer, ale jednak różnice będą zauważalne.

Moja propozycja to stary, niezawodny dysk Samsunga, a dokładnie 860 QVO 1TB SSD.

Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

Nintendo Switch. Tutaj sprawa jest najprostsza. Konsola Nintendo Switch obsługuje karty microSD, microSDHC oraz microSDXC. W ofercie sklepów znajdziemy karty o pojemności 64, 128, 200, 256 oraz 512 GB. W teorii za pewien czas konsola będzie w stanie obsługiwać nośniki o pojemności do 2 TB, jednak najbardziej istotna nie jest wielkość pamięci, a jej szybkość.

Sama firma Nintendo zaleca użytkownikom stosowanie kart w standardzie UHS-1. Takie egzemplarze charakteryzują się prędkością odczytu rzędu 60-100 MB/s. Jest to wartość wymagana dla płynnego wczytywania i działania gier na konsoli. W szczególności polecane są modele z prędkością odczytu około 90-100 MB/s, więc moje propozycje to:

Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

Brak prądu?

Grasz kolejną godzinę, emocje jak zwykle na najwyższym poziomie i… “click” – koniec zasilania.

Tyczy się to zarówno samej konsoli Nintendo Switch, jak i padów do PlayStation oraz Xbox, z tym, że Xbox jako jedyny nie ma akumulatorów wbudowanych w pady, ale i tutaj z tym damy sobie radę.

Xbox. Co prawda nie ma wbudowanych akumulatorów, ale nic straconego – daje nam to ciekawe możliwości rozbudowy naszych padów. Z gotowym rozwiązaniem wychodzi do nas sam producent, oferując zestaw akumulatora wraz z kablem zasilającym.

Ale to nie wszystko, bo można również ładować pada nie za pomocą kabla, a… stacji dokującej. Z taką propozycją wychodzi do nas firma HyperX, oferująca ChargePlay Duo Xbox One oraz firma Energizer, oferując Performance Designed Energizer 2X.

Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

PlayStation4. Tutaj sprawa jest banalna. Poszukujemy tylko i wyłącznie samej stacji dokującej, takiej jak np.: ChargePlay Duo PS4 od HyperX. Jak również oryginalną stację dokującą od samego Sony czy nawet tańszą wersję od Tracera.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

Nintendo Switch. Mówiąc o ładowarce do Nintendo, mam na myśli praktycznie cały powerbank. Urządzeń wydłużających pracę naszego Switcha jest na rynku od groma i jeszcze trochę, ale mam na myśli jeden, który jest połączeniem stacji dokującej, dużej baterii oraz podkładki – ChargePlay Clutch.

Jestem w trakcie testów tego ciekawego urządzenia, więcej na Tabletowo.pl już wkrótce, ale już mogę go polecić!

Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

A może by tak nowy pad?

Dobra, to już jest droższa inwestycja, ale za to daje dużo radości z korzystania ze spersonalizowanego pada (jak i daje pewne zmian pod nas, czyli zróbmy tak jak nam najwygodniej).

Xbox. Microsoft ponownie wychodzi do nas z otwartymi rękoma, oferując Xbox Design Lab, czyli dalej oryginalny, ale już indywidualny kontroler. Możemy go zaprojektować według własnego kolorystycznego widzimisię, jak i zmienić fakturę materiału, z jakiego wykończony jest kontroler (można opierać się również na gotowych projektach).

Ciekawą i jeszcze droższą propozycją jest stworzenie całkowicie od nowa swojego pada (lub wysłanie do firmy pada oryginalnego z możliwością zmiany), a tutaj można już bardzie zaszaleć. Możemy określić nawet siłę, z jaką musimy naciskać przełączniki. Fajna zabawa, ale na głęboki portfel. Szczegóły znajdziecie tutaj.

A jak nie chcemy sami budować pada, to zawsze pozostaje nam gotowiec pro – czyli kontroler Microsoft Xbox One Elite 2 (duży plus to dodatkowe przyciski).

Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

PlayStation 4. Ponownie zaproponuję drogie, ale i ciekawe rozwiązanie, jak zbudowanie własnego pada.

Jeżeli chcemy mieć gotowego pada, ale “pro”, to tym razem zapewnia nam firma Razer wraz z modelem Razer Raiju Pro Gaming Controller.

Najtańszą opcją (i bardzo ciekawą) jest sama dokładka do naszego oryginalnego pada – Dualshock Back Button. Mały, a ciekawy gadżet.

Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

Nintendo Switch. W tym przypadku nie mamy wiele możliwości. Mam na myśli, że nie damy rady zbudować swojego własnego pada (w przypadku Nintendo mowa o Joy Con-ach), ale za to możemy wyposażyć się w kontroler Switch Pro (polecam, mega fajnie zastępuje normalne “padziki”).

Prócz tego możemy również zmienić swoje JoyCon-y na inne wersje kolorystyczne:

lub inne wersje tematyczne:

Jak ulepszyć swoją konsolę, czyli co można dokupić, by była lepsza?

To by było na tyle z moich propozycji.

Może macie również jakieś propozycje gadżetów do konsol? Dajcie znać w komentarzach, jak wyglądają wasze konsole i co wy w nich zmieniliście lub zamierzacie zmienić.