Chromebook (źródło: Google)
(źródło: Google)

Chromebooki otrzymają własny sklep z aplikacjami i grami

App Mall to sklep dedykowany na urządzenia z systemem ChromeOS. Chromebooki mają w przyszłości zostać uzbrojone w wygodne centrum, które zgromadzi wszystkie aplikacje i gry, a także ułatwi i przyspieszy ich instalację.

Nowość trafi na ChromeOS

Chromebooki to laptopy, działające na systemie Google ChromeOS. Jak każde urządzenie, aby było użyteczne, wymaga dostępu do programów czy aplikacji. Ale! O ile w przypadku sprzętów z Androidem i iOS mamy je wygodnie zebrane w sklepie Google Play i App Store, a odnajdowanie ich jest intuicyjne, o tyle system ChromeOS nie został wyposażony w jedno tego typu miejsce.

Chromebook (źródło: Google)
(źródło: Google)

Teraz sytuacja nieco się zmieni, bo, jak donosi ChromeUnboxed, na Chromebooki ma trafić dedykowany sklep z aplikacjami o nazwie App Mall. Dzięki niemu użytkownicy urządzeń z ChromeOS zyskają dostęp do uporządkowanej listy wszystkich dostępnych programów w jednej lokalizacji.

Pierwsze przesłanki, jakoby powstać miało takie „centrum” Chromebooka, pojawiły się w marcu br., teraz użytkownicy mogą już zobaczyć jak działa App Mall. Możliwość „podejrzenia” tego sklepu ma każdy, gdyż został on utworzony jako aplikacja internetowa.

Chromebooki zyskają „centrum” aplikacji

Jak wynika z udostępnionego dema, witrynę rozdzielono na trzy części – stronę główną, aplikacje i gry. Użytkownik może też z poziomu menu, widniejącego po lewej stronie, przejść do sklepu Google Play oraz wyszukiwarki. Z kolei w głównej części znajdziemy rozwijaną listę sugerowanych aplikacji i gier, a poniżej wyróżnione propozycje. Użytkownik ma możliwość wyboru sposobu pobierania aplikacji – może zdecydować się na zainstalowanie jej ze Sklepu Play lub Internetu.

Na ten moment chromebookowa nowość obsługiwana jest na Canary Channel w wersji ChromeOS 126, dedykowanej dla programistów. Aby wypróbować sklep dla ChromeOS na własnym Chromebooku należy włączyć flagę chrome://flags/#cros-mall, a ikona App Mall zostanie automatycznie umieszczona na półce programów.

Jak twierdzą autorzy odkrycia, sklep znacząco ułatwia dostęp do wszystkich aplikacji, a także upraszcza i skraca drogę instalacji aplikacji internetowych. Nowość zapowiada się całkiem nieźle, pozostaje więc czekać, aż App Mall zostanie oficjalnie wydane.