Qualcomm pracuje nad procesorem do smartfonów z systemem Android Go

Qualcomm – mówiąc kolokwialnie – obstawia coraz więcej segmentów procesorów do urządzeń różnej maści. Jest jednym z liderów na rynku układów do smartfonów, tabletów i wearables, ale od niedawna kładzie duży nacisk także na jednostki do zawsze podłączonych do sieci komputerów osobistych. A wkrótce jako pierwszy może wypuścić SoC stworzony specjalnie z myślą o smartfonach z systemem Android Go.

Na półkach sklepowych na całym świecie znaleźć można wiele urządzeń z „odchudzonym” Androidem. Część z nich bazuje na procesorach MediaTeka, w innych producenci zastosowali z kolei układy Qualcomma, a niektórzy sięgnęli nawet po coś z portfolio Spreatrum (Archos Access 57). Amerykański koncern najwyraźniej jednak stwierdził, że dobrze by było stworzyć dedykowaną jednostkę do smartfonów z systemem Android Go.

Jak donosi serwis WinFuture, SoC nosi oznaczenie Qualcomm QM215, aczkolwiek oficjalnie najprawdopodobniej będzie nazywał się Qualcomm Mobile 215 Platform. Niewykluczone bowiem, że w jego przypadku Amerykanie zrezygnują z charakterystycznego dla swoich procesorów dopisku „Snapdragon”, ponieważ jednostka ta ma być pozycjonowana znacznie niżej.

Qualcomm Mobile 215 Platform składa się z czterech rdzeni o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,3 GHz i układu graficznego taktowanego zegarem 650 MHz. Nie wiadomo natomiast, w jakim procesie technologicznym jest on produkowany, ale jeśli Qualcomm zastosował bardziej zaawansowany niż 28 nm, to będzie to duży skok względem – na przykład – Snapdragona 425, który znajduje się na pokładzie Redmi Go.

Co ciekawe, podobno przynajmniej jeden z „dobrze znanych producentów smartfonów” przygotował dla amerykańskiego koncernu testowe urządzenie z Qualcomm Mobile 215 Platform. Qualcomm testuje ich jednak wiele – wyposażone są one w wyświetlacze LCD o rozdzielczości HD+ (czyli co najmniej 1440×720 pikseli), 1 GB lub 2 GB LPDDR3 RAM i 8 GB lub 16 GB pamięci wbudowanej. Niektóre mają też czytnik linii papilarnych.

Qualcomm Mobile 215 Platform ma być blisko spokrewniony ze (swojego czasu szalenie popularnym) Snapdragonem 410 i wspomnianym już Snapdragonem 425, ale Qualcomm tworzy nową jednostkę po to, aby móc ją doposażyć w bardziej zaawansowane technologicznie dodatki, jak na przykład nowszy standard Bluetooth, szybszy modem LTE czy lepszy ISP.

Na razie nie wiadomo, kiedy Qualcomm oficjalnie zaprezentuje Mobile 215 Platform, ale chyba zgodzicie się ze mną, że nadchodzące targi MWC 2019 byłyby idealną okazją, aby to zrobić.

Źródło: WinFuture