Unijny Certyfikat Covid - UCC

Unijny Certyfikat COVID będzie miał skróconą ważność

Jeśli mamy zainstalowaną aplikację mObywatel lub mojeIKP, możemy się zdziwić, że nasz Unijny Certyfikat COVID (UCC) zmienił ważność na krótszą. Będzie to wynikiem zmian w sposobie wystawiania tego dokumentu.

Unijny Certyfikat COVID – zmiany w okresie ważności

Ministerstwo Zdrowia poinformowało za pośrednictwem strony gov.pl o nowych zasadach przyznawania Unijnego Certyfikatu COVID, którym osoba w pełni zaszczepiona lub taka, która przyjęła dawkę przypominającą, może posługiwać się podczas podróży w granicach UE lub poruszania się w przestrzeni publicznej.

Unijny Certyfikat COVID znajdziemy na przykład w aplikacji mObywatel, po założeniu Profulu Zaufanego

Otóż od 1 lutego 2022 roku, ważność UCC wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty zakończenia szczepienia.

Identycznie rzecz będzie przebiegać w przypadku dawek dodatkowych (dla osób, u których u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca) oraz dawek przypominających. Wszystkie UCC będą więc ważne przez okres 270 dni od daty przyjęcia szczepionki. Do tej pory było to 360 dni.

Trzeba się więc liczyć z tym, że sprawdzając swój certyfikat w aplikacji mObywatel lub mojeIKP, zauważymy inną „datę ważności” szczepienia. Niewykluczone, że w takiej sytuacji zdecydujemy się na otrzymanie dawki przypominającej wcześniej niż planowaliśmy.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów COVID jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej. Powyższe zmiany będą więc miały szczególne znaczenie dla tych, którzy odbywają regularne podróże za granicę.

Trzymajcie się zdrowo!