Jeśli boisz się buntu maszyn, to po ogłoszeniach Boston Dynamics już dziś nie zaśniesz

Widzieliśmy już filmy, na których roboty Boston Dynamics biegają po torze przeszkód, robią salto w tył i są kopane przez ludzi. Wieści są takie, że humanoidalny Atlas potrafi już uprawiać parkour, a robo-pies Spot trafił do sprzedaży. To dobrze. Chyba.

Spot trafia do sprzedaży

Nie do sklepów – nie kupimy sobie robo-psa, nawet dysponując odpowiednio zasobnym portfelem. Chodzi o to, że Boston Dynamics, które tworzy i rozwija inteligentne roboty, przesunęło projekt Spot Mini do „programu wczesnego wdrażania”. Oznacza to, że produkt ten będzie dostępny dla firm. Przy okazji skraca się jego nazwa, do prostego Spot.

Dla Boston Dynamics to kamień milowy w rozwoju firmy, bo Spot jest pierwszym robotem, który zostanie wykorzystany komercyjnie. Do tego czasu zarabiał głównie na wyświetleniach filmów na YouTube – na przykład prezentując swoje taneczne umiejętności. To o tyle znamienne, że nawet Alphabet (konsorcjum, w skład którego wchodzi Google) nie chciał finansować Boston Dynamics, przez co sprzedał tę firmę Japończykom z SoftBanku w 2017 roku.

Żeby zyskać szansę na zakup robota Spot, należy wypełnić formularz dostępny na stronie firmy i opisać, w jaki sposób zespół programistów lub firma mogłaby wykorzystać zdolności czworonożnego robota. Chodzi o użycie go tam, gdzie drony czy roboty poruszające się na kołach czy gąsienicach nie byłyby w stanie pracować.

Ceny nie zostały ujawnione – być może zostaną podane później, gdy pierwsi zainteresowani wyrażą chęć „zatrudnienia” robotów we własnych firmach.

Atlas skacze jak szalony

Oprócz ogłoszenia komercyjnej premiery Spota, Boston Dynamics pochwaliło się progresem w rozwoju Atlasa – robota, który budową przypomina człowieka. Na nowym filmie prezentuje zdolności akrobatyczne, które wykraczają już poza prosty bieg naprzód czy skakanie z platformy na platformę.

Trudno nie poczuć nutki niepokoju, kiedy patrzy się na takie materiały – popkultura wywarła na nasze umysły zbyt wielki wpływ, byśmy byli w stanie bezrefleksyjnie przyglądać się jak Atlas uprawia parkour w stylu, którego prawdopodobnie sami nigdy nie opanowaliśmy.

źródło: Boston Dynamics