The Legged Squad Support System (LS3) walks around the Kahuku Training Area July 10, 2014 during the Rim of the Pacific 2014 exercise. The LS3 is experimental technology being tested by the Marine Corps Warfighting Lab during RIMPAC 2014. It is programmed to follow an operator through terrain, carrying heavy loads like water and food to Marines training. There are multiple technologies being tested during RIMPAC, the largest maritime exercise in the Pacific region. This year's RIMPAC features 22 countries and around 25,000 people. (U.S. Marine Corps photo by Sgt. Sarah Dietz/RELEASED)

Alphabet sprzedaje Boston Dynamics – firmę, która tworzy te dziwne chodzące roboty

SoftBank – producent przyjaznego robota Pepper i jeden z wielkich graczy na światowej arenie technologii i usług internetowych, ogłosił, że poczynił kroki w kierunku wykupienia od Alphabetu dwóch firm: Boston Dynamics oraz Shaft. Alphabet jest właścicielem Google, a wspomniane firmy wziął pod swoje skrzydła w 2013 roku.

Od jakiegoś roku pojawiały się pogłoski o tym, że Alphabet nie ma pomysłu na Boston Dynamics. Co prawda wyniki pracy ludzi, którzy tworzą kroczące maszyny potrafią wprowadzić w osłupienie, ale technologicznemu gigantowi trudno było na tych osiągnięciach zarabiać. Poza tym robotyka mocno odbiega od tego, czym w głównej mierze zajmuje się Alphabet z Google na czele.

Jest jednak kraj, który uwielbia roboty, w którym nie szczędzi się środków na ich rozwój, motywuje do pracy nad nimi  i rozwija się istniejące pomysły – Japonia. To właśnie ona jest ojczyzną SoftBanku, który zamierza przejąć Boston Dynamics.

Dzisiaj jest wiele rzeczy, z którymi wciąż nie potrafimy sobie poradzić z powodu ograniczonych możliwości ludzkiego organizmu. Inteligentne roboty mogą być kluczem do kolejnej rewolucji technologicznej, a Marc i jego zespół w Boston Dynamics są liderami w dziedzinie konstruowania zaawansowanych robotów. Cieszę się, że mogę zaprosić ich do rodziny SoftBanku i pomagać w dalszym rozwoju robotyki, która może uczynić nasze życie łatwiejszym, bezpieczniejszym i jeszcze bardziej pełnym.
– Masayoshi Son, prezes zarządu SoftBanku

 

SoftBank nie ustaje w wysiłkach, by inwestować w dziedziny, które zdaniem konsorcjum stanowią podstawę naszej przyszłości. Niedawno firma wykupiła za 24 miliardy dolarów projektanta chipów ARM Holdings.

Sprzedaż Boston Dynamics przez Alphabet to z kolei część większych wysiłków firmy, które zmierzają do racjonalizacji niektórych zakupów poczynionych w minionych latach. Niektóre z przejęć nie służą bezpośrednio strategii biznesu przyjętej przez Alphabet, więc konglomerat będzie się ich sukcesywnie pozbywał.

O ile Boston Dynamics stało się całkiem popularne dzięki publikowaniu na YouTube prezentacji możliwości swoich robotów (niektóre z nich przyprawiają o ciarki na plecach), to Schaft, druga firma przejęta przez SoftBank, nie zaznacza tak mocno swojej obecności. Pierwsze prototypy firmy pojawiły się dopiero dwa lata po przejęciu przez Google, a jej działalność wydaje się być jeszcze bardziej tajemnicza niż Boston Dynamics. Nawet jej witryna internetowa została dziś zablokowana.

 

źródło: TechCrunch