Tak się nie powinno traktować psów-robotów. W Boston Dynamics powinni mieć do nich więcej szacunku | Tabletowo.pl

Tak się nie powinno traktować psów-robotów. W Boston Dynamics powinni mieć do nich więcej szacunku

Dołącz do dyskusji 0

Na początku tego miesiąca firma Boston Dynamics, która wyróżnia się spośród innych wieloma projektami zaawansowanych robotów przypominających zwierzęta, pokazała, jak radzi sobie ich najnowszy twór – SpotMini. Dzięki mechanicznemu ramieniu potrafi otworzyć drzwi, ale to by było chyba za proste. Dlatego pracownicy Boston Dynamics okazują się bezduszni i potrafią robić na złość chodzącym robotom.

Poniższy film ukazuje, jak żółty SpotMini reaguje, gdy napotyka na swojej drodze drzwi z klamką. To, co dla nas nie jest żadnym wyzwaniem, tak dla robota bez ręki z przeciwstawnym kciukiem jest już pewnym wyzwaniem. Jednak radzi sobie z nim całkiem nieźle.

Sprawy przybierają nieco inny obrót, gdy do akcji wkracza człowiek, próbujący przeszkodzić robotowi w przejściu przez drzwi. Najpierw posługuje się kijem hokejowym, a następnie chwyta za pasek przymocowany do robota i odciąga go od drzwi. SpotMini szarpie się nie gorzej niż pies na smyczy. Trochę strasznie to wygląda. Podobny niepokój wywołują sceny, gdy robo-pies podchodzi do klamki i przez chwilę „patrzy” na nią, analizując sytuację i planując działania.

Boston Dynamics podkreśla, że test miał na celu sprawdzić, jak SpotMini będzie działał pod presją i przy próbach stawiania przed nim przeszkód. Robot, po uzyskaniu polecenia przejścia przez drzwi, działa automatycznie – żadne jego działania nie zostały wcześniej „oskryptowane”.

Firma uspokaja, że to badanie ani nie drażni ani nie wyrządza żadnej krzywdy robotowi. Oby rzeczywiście tak było. Lepiej, żeby któryś z następców SpotMini nie pojawił się w wersji znanej z czwartego sezonu serialu Black Mirror…

Od ciamajdy do skaczącego ninja w kilka miesięcy. Robot Boston Dynamics robi salto w tył

źródło: Slashgear

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona