Taniec z robotami. W dzisiejszym odcinku SpotMini zaprezentuje układ do Uptown Funk Bruno Marsa

A ten robot tańczy, tańczy, tańczy, tańczy...

Te roboty trzeba mieć wiecznie na oku. Nigdy nie wiadomo, co knują. Wystarczy, że na chwilę stracisz je z pola widzenia, a zaczynają robić coś dziwnego. Jeden zaczyna sobie trenować parkour, a drugi komponuje choreografię do piosenek Bruno Marsa. 

Czy roboty śnią o elektrycznych owcach? Trudno powiedzieć. Ich aktywność sugeruje raczej, że mają trudności z zasypianiem. Boston Dynamics rozwija projekty (przynajmniej) dwóch zaawansowanych robotów: humanoidalnego Atlasa i przypominającego psa SpotMini. Oba są na swój sposób zdolne, a swoje talenty prezentują na filmach, jakie firma ta regularnie wrzuca do sieci.

Ten koleżka za nic ma przeszkody, które stawia mu się na drodze. Atlas zwinnie przeskakuje kolejne drewniane pudła, jak gdyby miał jakieś sprężyny w nogach (pewnie ma). Jakiś czas temu robot ten pokazywał swoje zdolności akrobatyczne, robiąc salto w tył i aktywnie reagując na kłody rzucane mu pod nogi podczas biegu.

Podczas gdy Atlas uczy się łapać równowagę podczas złożonych skoków, SpotMini nie ma tego problemu – dysponując czterema odnóżami oraz dodatkowym chwytakiem na grzbiecie raczej niestraszne mu niestabilne podłoże. Jako że ten żółty robo-pies potrafi otworzyć sobie drzwi, zapewne kolejnymi, za których klamkę się złapie, będą drzwi do kariery tancerza. Z takimi ruchami ma spore szanse stać się królem parkietu.

 

Ewentualnie, jeśli się nie uda, zawsze może zostać inspektorem budowlanym.

Boston Dynamics pracuje nad tego rodzaju robotami już długi czas. Firma niegdyś wchodziła w skład Google Alphabet. W ubiegłym roku została wykupiona przez japoński Softbank, który na razie nie robi komercyjnego użytku z zestawu umiejętności prezentowanych przez roboty czy technologią, która za nimi stoi.

Czy czeka nas bunt maszyn? Dopóki badania wydają się postępować stosunkowo powoli, nie ma się czego obawiać. Jeszcze trochę czasu upłynie, zanim nasi inteligentni towarzysze osiągną poziom zaawansowania ruchowego i koordynację choćby kilkuletniego dziecka. Na razie to ludzie lepiej udają roboty niż roboty ludzi. Jednak zaczną one tańczyć do disco-polo… to będzie oznaczać rychły koniec naszej cywilizacji.

https://www.tabletowo.pl/2018/10/01/robot-ktory-potrafi-montowac-plyty-gipsowe/

źródło: Boston Dynamics