Chińskie ekrany OLED pojawią się nawet w iPhone’ach

Kiedyś Samsung był praktycznie monopolistą wśród producentów wyświetlaczy OLED do smartfonów – pozostałym firmom zostawały jakieś ochłapy. Dziś Koreańczycy mają znacznie mniej udziałów w ogólnej produkcji, m.in. przez BOE Technology, które w ostatnim czasie bardzo szybko zwiększa liczbę wytwarzanych ekranów. Korzysta z nich na przykład Huawei, a niedługo na podobny krok zdecyduje się także Apple.

Jak informuje serwis cnBeta, chińskie przedsiębiorstwo BOE Technology, które jest największym producentem wyświetlaczy LCD (w tym do telewizorów i monitorów), przestało inwestować w tę technologię i postanowiło skupić się na panelach OLED – docelowo ich produkcja ma zwiększyć się nawet o ponad 200%! Jednym z klientów, które je wykorzystają, będzie Apple.

BOE Technology zwiększa produkcję wyświetlaczy OLED

BOE Technology ma obecnie trzy gotowe linie produkcyjne, na których powstają ekrany OLED. Pierwsza mieści się w Chengdu (prowincja Syczuan) – jej stworzenie kosztowało 46,5 mld juanów (równowartość ~675 mln dolarów amerykańskich). Jest to pierwsza w Chinach fabryka, zajmująca się wytwarzaniem elastycznych wyświetlaczy OLED. Aktualnie każdego miesiąca z taśm zjeżdża 48 tysięcy paneli.

Druga linia również znajduje się w prowincji Syczuan, aczkolwiek już w miejscowości o nazwie Mianyang. Swoją działalność rozpoczęła w lipcu 2019 roku i obecnie Chińczycy pracują nad zwiększeniem produkcji. Trzecia mieści się w Fuzhou (prowincja Fujian) i docelowo ma produkować 48 tysięcy ekranów OLED. Oprócz tego jest jeszcze czwarta w mieście Chongqing (które w przeszłości, a dokładniej do 1997 roku, należało do prowincji Syczuan) – aktualnie jest ona na etapie wykańczania, ma być w pełni gotowa w tym roku. Inwestycja pochłonie 46,5 mln juanów. Spodziewana wysokość produkcji to 48 tysięcy wyświetlaczy OLED każdego miesiąca.

Dzięki ogromnym nakładom finansowym BOE Technology będzie w stanie znacznie zwiększyć liczbę wytwarzanych ekranów OLED – z szacunków wynika, że nawet o ponad 200%! Producent prognozuje, że w 2020 roku wyprodukuje w sumie 70 mln sztuk, w tym 20 mln elastycznych paneli. Możliwe ma to być za sprawą skalowania produkcji – fabryki w Chengdu i Mianyang są w stanie zwiększyć jej wolumen nawet kilkukrotnie. Dzięki temu jego udział w rynku wyświetlaczy typu OLED wzrośnie do 18% (ostatnio Chińczycy trochę ich stracili na rzecz Samsung Display).

Ekrany OLED od BOE Technology kupują m.in. Huawei, Oppo i Vivo. Już w zeszłym roku mówiło się, że trafią one także do iPhone’ów, lecz podobno nie stanie się to w tym roku, a dopiero w 2021.

BOE Technology zapowiedziało ekran LCD z czytnikiem linii papilarnych

Producent ekranów do Mate 20 Pro zapowiada panel LCD z czytnikiem linii papilarnych

Źródło: cnBeta via GizmoChina