TV telewizor telewizja
fot. Pexels

LG już nie jest największym producentem ekranów LCD do telewizorów i monitorów. Teraz jest nim BOE

Niedawno BOE Technology udało się prześcignąć LG Display pod względem liczby dostarczanych ekranów OLED do Huawei Mate 20 Pro. Nie minęło wiele czasu, a Chińczycy przegonili Koreańczyków również w sektorze wyświetlaczy LCD do telewizorów i monitorów.

Jak wynika z deklaracji BOE Technology, w 2018 roku firma dostarczyła swoim partnerom 54,3 mln ekranów LCD do telewizorów, podczas gdy LG Display „tylko” 48,6 mln. Tym samym chińskie przedsiębiorstwo ma prawo nazywać się największym producentem tego typu wyświetlaczy, chociaż jeszcze do niedawna miejsce to okupował południowokoreański koncern.

Reklama

Z kolei według danych All View Consulting (AVC), w 2018 roku dostawy ekranów LCD do monitorów wzrosły aż o 10% rok do roku, do poziomu 151 milionów sztuk. Blisko jedną czwartą (37,3 mln) wyprodukowało BOE Technology – to o 24% więcej niż rok wcześniej. Niewiele mniej, 34,5 mln, wyjechało z fabryk LG Display. Łącznie więc tylko te dwa przedsiębiorstwa zgarnęły niemalże 48% całego segmentu paneli LCD do monitorów!

BOE Technology i LG Display nie mogą jednak być spokojne o swoją pozycję na rynku, bowiem konkurencja nie śpi i nie zamierza się biernie przyglądać takiemu stanowi rzeczy. Według źródeł z branży, ambitne plany mają CEC-Panda LCD Technology i China Star Optoelectronics Technology (CSOT). Pierwsza zamierza skupić się na ekranach o przekątnych 21,5″, 23,8″ i 32,5″, natomiast druga na wyświetlaczach 21,5″, 23,6″ i 31,5″. Obie będą też agresywnie walczyły o klienta ceną oraz skalą produkcji.

CEC-Panda LCD Technology chce umocnić swoją pozycję w segmencie dużych paneli klasy premium i konkurować bezpośrednio z AU Optronics (AUO) i LG Display. China Star Optoelectronics Technology (CSOT) zamierza z kolei skupić się przede wszystkim na zakrzywionych ekranach i stworzonych z myślą o monitorach dla graczy.

Przy okazji dowiadujemy się również, że w 2018 roku dostarczono 185 milionów wyświetlaczy do laptopów, co oznacza wzrost o 4,5% w porównaniu z 2017 rokiem. Najwięcej paneli wyjechało z fabryk BOE Technology, AU Optronics (AUO), Innolux i LG Display – łącznie tylko te cztery firmy wyprodukowały aż 90% wszystkich ekranów do tych urządzeń.

Źródło: DigiTimes