(fot. BMW)

BMW otworzymy iPhonem i to bez wyjmowania smartfonu z kieszeni

Bawarczycy zamierzają odczuwalnie podnieść komfort korzystania z funkcji cyfrowego kluczyka. W tym celu BMW wykorzysta technologię Ultra Wideband (UWB).

Nowsze modele BMW uruchomimy bez fizycznego kluczyka

Właściciele wybranych, nowszych modeli „Bawarek” mogą już korzystać z funkcji cyfrowego kluczyka, która może całkowicie zastąpić klasyczny kluczyk. Fizyczny kluczyk będzie można swobodnie zostawić w domu.

Obecnie dodatkowa możliwość otwierania i uruchamiania samochodu obsługiwana jest przez iPhone’y i Apple Watche. Niezbędne dane przechowywane są lokalnie w pamięci urządzenia.

Rozwiązanie jest jak najbardziej godne uwagi, ale trzeba zaznaczyć, że nie jest pozbawione wad. Największą jest prawdopodobnie konieczność przyłożenia smartfona lub smartwatcha do klamki, a następnie odłożenie go w wyznaczone miejsce w samochodzie. Niebawem ma to się jednak zmienić.

Cyfrowy kluczyk zyska wyczekiwaną funkcję

Jak już wspomniałem, BMW zamierza skorzystać z technologii Ultra Wideband (UWB). Dzięki temu iPhone będzie mógł zostać w kieszeni lub w torebce, więc całość będzie przypominać system dostępu bezkluczykowego.

W związku z tym, że Ultra Wideband (UWB) jest powiązane z chipem Apple U1, to wymagane będzie posiadanie odpowiedniego modelu smartfona. Obecnie rozwiązanie to znajdziemy tylko w iPhone’ach 11 i 12, więc w nowych modelach z portfolio firmy z Cupertino.

BMW – cyfrowy kluczyk.
BMW Connected – funkcja cyfrowego kluczyka. (fot. Apple)

Ponadto, z funkcji nie będzie można korzystać w samochodach BMW, które wspierają obecną wersję cyfrowego kluczyka. Technologia zadebiutuje w elektrycznym modelu iX, który do sprzedaży ma trafić już w tym roku. Najpewniej później dostępność zostanie rozszerzona o kolejne modele samochodów.

Jak podkreśla niemiecki producent, całość ma charakteryzować się nie tylko wygodą, ale również wysokim poziomem bezpieczeństwa. Digital Key Plus ma być odporny m.in. na ataki przekaźnikowe, które blokują lub przechwytują sygnał radiowy.

Należy zaznaczyć, że cyfrowy kluczyk, oparty na technologii Ultra Wideband (UWB), pozwoli nie tylko otworzyć samochód, ale także go uruchomić. Tak, także tutaj nie będzie konieczne wyjmowanie urządzenia z kieszeni.

Miejmy nadzieję, że za BMW zdecydują się podążyć również inne firmy. W końcu, cyfrowy kluczyk może okazać się naprawdę przydatnym dodatkiem do coraz bardziej skomputeryzowanych samochodów.