(fot. BMW)

Kluczyk do BMW będzie można zostawić w domu. Zastąpi go iPhone i Apple Watch

Na wczorajszej konferencji WWDC 2020 poznaliśmy nową funkcję w iOScyfrowy kluczyk. Pierwszym producentem samochodów, który zapewni wsparcie dla niego, będzie BMW.

Cyfrowy kluczyk w iPhonie i Apple Watchu

Jak podkreśla Apple, cyfrowy kluczyk samochodowy zapewni użytkownikom bezpieczną metodę pozwalającą otworzyć i uruchomić samochód. Dane będą przechowywane lokalnie na urządzeniu w mikroukładzie Secure Element, a dostęp uzyskamy za pośrednictwem aplikacji Wallet. Natomiast w przypadku zgubienia iPhone’a, cyfrowy kluczyk wyłączymy z poziomu iCloud. Firma wśród zalet wymienia również możliwość łatwego udostępnienia cyfrowego kluczyka znajomym – wystarczy wysłać im odpowiednią wiadomość.

Ustawienia i udostępnienie cyfrowego kluczyka w iOS. (fot. Apple)

iPhone i Apple Watch z samochodem komunikują się z wykorzystaniem modułu NFC. Oznacza to, że w celu odblokowania drzwi musimy przyłożyć urządzenie w wyznaczone miejsce. Zmieni się to jednak w przyszłym roku, gdy cyfrowy kluczyk otrzyma obsługę technologii Ultra Wideband. Wówczas iPhone wyposażony w układ U1 będzie mógł zostać w kieszeni lub torbie.

BMW niebawem otworzysz iPhonem

Apple, podczas wczorajszej prezentacji cyfrowego kluczyka, wybrało samochód BMW. Gdyby kogoś to interesowało, to dokładnie odświeżoną serię 5 w wersji 540i. Wybór bawarskiego producenta nie był przypadkowy – jak już wspomniałem we wstępie, to właśnie BMW jako pierwsze wprowadzi obsługę cyfrowego kluczyka.

cyfrowy kluczyk w iPhonie na przykładzie BMW
Cyfrowy kluczyk w iPhonie (fot. BMW)

Bawarczycy przedstawili, jak dokładnie będzie działać funkcja otwierania samochodu za pomocą iUrządzenia, uzupełniając informacje udostępnione przez Apple. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że:

  • Konfigurację cyfrowego kluczyka trzeba będzie przeprowadzić z użyciem mobilnej aplikacji BMW.
  • Właściciel samochodu będzie mógł udostępnić cyfrowy kluczyk maksymalnie 5 znajomym.
  • Dostępna będzie funkcja ograniczonego konta dla młodych kierowców, która pozwoli ustawić maksymalną prędkość, liczbę dostępnych koni mechanicznych, maksymalną głośność radia i więcej.
  • Zarządzanie dostępem może odbywać się zarówno z wnętrza BMW, jak i za pośrednictwem aplikacji Wallet na iPhonie.
  • Tryb ekspresowy pozwoli na otworzenie i uruchomienie samochodu, gdy iPhone jest zablokowany. Tryb można wyłączyć, wówczas wymagana jest identyfikacja przez Face ID, Touch ID lub hasło.
  • Cyfrowy kluczyk będzie działał nawet do 5 godzin po rozładowaniu iPhone’a.

Co będzie wymagane, aby skorzystać z cyfrowego kluczyka?

Jak podaje bawarski producent, w celu skorzystania z nowej funkcji samochód będzie musiał być wyposażony w pakiet komfortowego dostępu i usługi Connected Drive. Cyfrowy kluczyk będzie dostępny w następujących modelach BMW wyprodukowanych po 1 lipca 2020 roku – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6, X7, X5M, X6M i Z4.

Oczywiście trzeba będzie posiadać także odpowiedni model iPhone’a – XR, XS, XS Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max lub SE 2020. W przypadku smartwatchy na liście kompatybilnych urządzeń znalazł się tylko Apple Watch series 5.

Polecamy również: