BLIK
źródło: Polski Standard Płatności

Kiedy będzie można płacić BLIKIEM zbliżeniowo? Są nowe informacje

BLIK cieszy się niesłabnącą, stale rosnącą popularnością wśród użytkowników. Ten nowatorski system płatności ma jednak znacznie większy potencjał – będzie mógł również obsługiwać transakcje zbliżeniowe, jak karty płatnicze. Pojawiły się nowe informacje na temat tego, od kiedy może to być możliwe.

Reklama

BLIK nieustannie zyskuje na popularności

W listopadzie ubiegłego roku Polski Standard Płatności podawał, że na koniec września 2020 roku z BLIKA aktywnie korzystało 6 mln użytkowników, czyli ponad pół miliona więcej niż w drugim kwartale zeszłego roku, a łączna wartość transakcji, wykonanych w okresie od lipca do września 2020 roku (a było ich w sumie 110 mln), wyniosła aż 14,6 mld złotych (tak, MILIARDÓW, nie milionów).

Niezmiennie użytkownicy najczęściej korzystają z BLIKA podczas zakupów w internecie (w trzecim kwartale 2020 roku transakcje tego typu stanowiły ponad 70% wszystkich transakcji), ale coraz częściej wykorzystują go też do przelewania pieniędzy na numer telefonu (13 mln w Q3 2020) i płacenia w terminalach płatniczych w sklepach stacjonarnych (blisko 12 mln w Q3 2020).

Reklama
BLIK trzeci kwartał Q3 2020 liczba transakcji
źródło: Polski Standard Płatności

Kiedy będzie można płacić BLIKIEM zbliżeniowo? Są nowe informacje

Już ponad rok temu, w październiku 2019 roku Polski Standard Płatności poinformował o nawiązaniu strategicznej współpracy z Mastercard, dzięki której będzie można płacić BLIKIEM we wszystkich terminalach, obsługujących płatności zbliżeniowe kartami tej organizacji.

Niestety, od tamtej pory temat ucichł i niektórzy prawdopodobnie nawet zapomnieli o tych zapowiedziach. W sierpniu 2020 roku serwis Cashless informował, że prace nad udostępnieniem płatności zbliżeniowych użytkownikom BLIKA się opóźniają przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 i zostaną ukończone najwcześniej w pierwszym kwartale 2021 roku.

Niestety, wygląda na to, że tak się nie stanie i użytkownicy będą musieli poczekać na nową funkcję jeszcze dłużej. Wspomniany już serwis Cashless doniósł dziś, że płatności zbliżeniowe zostaną dodane do funkcjonalności BLIKA najwcześniej dopiero w drugim kwartale 2021 roku.

BLIK

Co więcej, nie zostaną one udostępnione od razu wszystkim osobom, które mogą korzystać z BLIKAw pierwszej kolejności dostaną do nich dostęp klienci ING Banku Śląskiego i mBanku. Ponadto podobno zaawansowane prace nad tym prowadzi także PKO BP.

Polski Standard Płatności, poproszony o komentarz do tych nieoficjalnych doniesień, nie chciał oficjalnie zadeklarować terminu udostępnienia płatności zbliżeniowych użytkownikom. Zapewnił jedynie, że prace nad nimi ciągle trwają i wszystkim zaangażowanym w ten projekt podmiotom zależy, aby został on sfinalizowany możliwie jak najszybciej.

Na ten moment nie wiadomo też, w jaki dokładnie sposób będą działać płatności zbliżeniowe.

  1. 1. Zakładasz bank satelicki
    2. Wyrabiasz kartę
    3. Wprowadzasz numer karty do Google Pay w smartfonie z modułem NFC
    4. Cieszysz się bezpiecznymi płatnościami zbliżeniowymi bo po pierwsze płatność jest po odblokowaniu urządzenia a po drugie bo to bank satelicki.
    – płatność wymaga odblokowania smartfona i zbliżenia do terminala jak zwykłej karty debetowej. Prościej się nie da. W dodatku w bonusie w historii płatności są normalne dane a Blik tego nie zapewnia i procedura jest bardziej skomplikowana.

  2. To będzie rewolucja po warunkiem jak właściciele BLIK’a stworzą możliwość płatności smartwatch’em, które tego teraz nie mają, np. Huawei, Samsung, czy Xiaomi (Amazfit).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama