Biedronka Ładowarka Powerdot
Paweł Stolecki, członek zarządu i dyrektor operacyjny sieci Biedronka i Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce (fot. Biedronka)

Ładowarki dla samochodów elektrycznych przy sklepach Biedronka – ile ich już jest?

Wszyscy właściciele samochodów elektrycznych z pewnością doceniają fakt, że w czasie zakupów w sieci sklepów Biedronka mogą naładować swój pojazd. Ładowarek już jest sporo, a to dopiero początek ambitnych planów marki.

Biedronka ma się już czym pochwalić

Brak odpowiedniej infrastruktury to jedna z podstawowych przeszkód, która zniechęca do zakupu samochodu elektrycznego w naszym kraju. Chociaż w ostatnich latach liczba ładowarek znacząco wzrosła, to i tak pozostawia ona jeszcze sporo do życzenia. Sieć sklepów Biedronka postanowiła nie czekać na wejście w życie przepisów o obowiązku stawiania ładowarek samochodów elektrycznych przy sklepach i galeriach i już w lipcu 2023 roku poinformowała o tym, że zacznie umieszczać takie urządzenia na swoich parkingach.

Biedronka ma już się czym pochwalić, ponieważ 2024 rok zaczęła z 214 ładowarkami, które znajdują się w 56 lokalizacjach, m.in. w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie, ale także w mniejszych miejscowościach takich jak Dynów, Gubin i Jasień. Sieć ma jednak ambitne plany, by do końca bieżącego roku ładowarki pojawiły się w sumie w aż 600 lokalizacjach.

Idziesz na zakupy i szybko ładujesz samochód

Ładowarki do samochodów elektrycznych przed sklepami Biedronka są owocem współpracy firmy z Powerdot. Warto podkreślić, że nie są to wolne ładowarki. Każda stacja oferuje moc 120 kW. W praktyce umożliwia to szybkie naładowanie pojazdu elektrycznego z baterią o pojemności 50 kWh w ciągu około 20-30 minut. To oznacza, że podczas zakupów można zyskać około 200 km dodatkowego zasięgu.

Ładowarki są wyposażone w trzy typy złącz: CCS, ChaDemo oraz Type 2. Umożliwia to ładowanie niemal wszystkich modeli samochodów elektrycznych oraz hybryd plug-in. Do korzystania z tych urządzeń nie jest wymagane zakładanie konta, korzystanie z aplikacji czy opłacanie abonamentu. Dostępne są różnorodne metody płatności, takie jak: bezpośrednio kartą bankową przez wbudowany terminal płatniczy, płatność kodem QR bez konieczności rejestracji, a także za pomocą karty RFiD, co pozwala na obsługę klientów innych dostawców usług ładowania.

Nie zwalniamy tempa budowy szybkich stacji ładowania aut elektrycznych przy sklepach sieci Biedronka. Obserwujemy, jak użytkownicy aut elektrycznych wypatrują kolejnych urządzeń zainstalowanych przez Powerdot, natychmiast dzieląc się między sobą informacjami, przy których sklepach stacje już działają. To nas bardzo cieszy i motywuje. Biorąc pod uwagę dotychczasowe postępy w pracach, każdego dnia stawiamy co najmniej jedną nową stację i takie tempo chcemy utrzymać w kolejnych miesiącach. Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce